Posledný rok čelila medicína i farmácia mnohým ťažkostiam a výzvam. Zažívame pandémiu koronavírusovej infekcie a veda tvrdo pracuje na tom, aby sme z tohto boja vyšli víťazne. Výskum sa však nezameriava len na vakcináciu a účinnú liečbu, čoraz väčší dôraz sa kladie aj na prevenciu v zmysle úpravy životného štýlu a nielen to. Na trhu sa v poslednej dobe objavuje čoraz viac nových prípravkov určených na prevenciu a zabránenie prieniku koronavírusu a mnohých iných bežnejších respiračných vírusov do organizmu cez sliznice ústnej či nosovej dutiny. Keďže sa respiračné vírusy a iné patogény napádajúce dýchaciu sústavu stávajú každoročným problémom trvajúcim podstatnú časť roka, tieto prípravky sa môžu ukázať ako nápomocné nielen v čase dnešnej pandémie, ale aj každoročne môžu prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu v zimných a jesenných mesiacoch.

Spoločným znakom týchto prípravkov je tvorba tzv. ochrannej bariéry, cez ktorú patogény nedokážu prejsť. Okrem tohto majú takmer všetky tieto prípravky vo forme nosových či ústnych sprejov spoločné ešte to, že sa v nich nachádza nejaká rastlinná zložka napomáhajúca ich účinku. V niektorých prípadoch ide o zakomponovanie liečivej rastliny s inými známymi účinkami, v iných sú použité obsahové látky u nás menej známych rastlín. V tomto článku si pripomenieme účinok známych rastlín, no pozrieme sa aj na tie menej známe a ich zložky použité v rôznych prípravkoch.

Jednou z menej známych, no napriek tomu nemenej užitočných rastlín v nosovom prípravku je už od staroveku používaná tzv. skalná ruža, Cistus creticus L. (syn. Cistus incanus), teda cistus krétsky, z čeľade Cistaceae (česky cist krétský). Už ľudový názov „skalná ruža“ poukazuje na odolnosť tejto rastliny a jej schopnosť rásť na skalnatých a nehostinných pôdach, ako sú skalnaté ostrovy v oblasti Stredozemného mora, najmä Grécka, odkiaľ cistus pôvodne pochádza. Prvá zmienka o jeho používaní pochádza až zo starovekého Egypta, kde bola z neho získavaná živica, známym afrodiziakálnym balzamom, liekom proti cholere a samozrejme aj zložkou balzamov pri mumifi kácii. Naprieč celou históriou krajín v oblasti Stredozemného mora môžeme vidieť cistus ako súčasť tradičnej medicíny pri liečbe kožných defektov, tráviacich problémov, ako sú vredy, no aj obličkových kameňov...

Mgr. M. Mergová


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby