Pastierska kapsička je jednoročná  alebo dvojročná rastlina s prízemnou ružicou gracovitých listov a s rozkonárenou stonkou dorastajúcou 60 cm výšky. Má drobné biele kvety. Plody sú trojhranné šešuľky. Rastie na poliach, v záhradách, na medziach a nekultivovaných priestoroch. Patrí medzi najrozšírenejšie buriny. Dáva až štyri generácie za rok. Vlhké lokality, kde je rastlina napadaná parazitickou plesňou, čo sa prejavuje vzhľadom akoby pomúčenej rastliny, nie sú vhodné na zber pre liečivé účinky.
Drogu predstavuje vňať - Bursae pastoris herba (syn. Capsellae bursae pastoris herba).
Najvýznamnejšími účinnými látkami sú biogénne amíny (tyramín, histamín, betaín, cholín a jeho ester acetylcholín), flavonoidy (diosmín, heterozidy, kvercetín a luteolín), látky s obsahom síry, saponíny, triesloviny, minerálne látky, vitamín C a ďalšie substancie.
Rastlina sa odporúča na zastavenie krvácania - hemostyptikum, zlepšuje močenie - diuretikum; účinkuje proti vápenateniu tepien - antisklerotikum, znižuje krvný tlak - hypotonikum, lieči kožné choroby - dermatikum.
Rastlina sa užíva ako adjuvans pri menorágiách a metrorágiách, ale aj pri miernom difúznom presakovaní krvi zo slizníc tráviacich ústrojov a pri epistaxách. Hemostyptický účinok sa pripisoval acetylcholínu a tyramínu, ale zistilo sa, že tieto látky sú pri perorálnom podaní neúčinné. V súčasnosti sa predpokladá pôsobenie biogénneho amínu, ktorý sa neskôr inaktivuje. Keďže hemostyptický účinok si výťažok zachová maximálne 3 mesiace od zhotovenia, na účinnosť extraktu sa nedá spoliehať. Dobrý efekt pri metrorágiách možno pripisovať skôr uterotonickému účinku (spolu s pôsobením na zníženie krvného tlaku). Preto sa droga dodnes indikuje pri silnom menštruačnom krvácaní. Nezávažné epistaxy s kapilárnym presakovaním krvi cez sliznicu nosa ovplyvňujú aj flavonoidy, ktoré zmenšujú priepustnosť kapilár pre erytrocyty. Pri difúznom krvácaní zo slizníc tráviacich ústrojov prispievajú k sanácii aj triesloviny.
Flavonoidy pôsobia mierne diureticky. Napomáhajú látkovú premenu, preto sa droga odporúča pri ateroskleróze...

MUDr. K. Mika


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby