Salvadora persica L. – salvadora perzská / salvadora perská z čeľade Salvadoraceae, je v angličtine známa ako „tooth brush tree“. Je to vždy zelený ker, alebo malý strom, ktorý dorastá do výšky 1 – 3 metre. Kmeň býva pokrivený, rýchlo sa rozkonáruje a vytvára nesúmernú korunu. Drevo je mäkké, belavo žlté. Listy sú malé, okrúhle až oválne, mäsité a majú silný zápach po žeruche alebo horčici. Kvety sú drobné, žltkasté. Plody sú jedlé, majú guľový tvar. Sú bielej, ružovej alebo až červenej farby.

Salvadora perzská je schopná prežiť v extrémnych podmienkach, dokáže tolerovať sucho aj veľmi slanú pôdu. Je rozšírená v suchých oblastiach, v pobrežných regiónoch, v trávnatých savanách Arabského polostrova, Afriky, Iraku, Indie, Pakistanu a Srí Lanky.

Konáriky, korene a kmene tejto rastliny sa používajú na výrobu miswaku. Miswak je arabské slovo, ktoré pomenúva tyčinku na čistenie zubov. Používajú sa 10 – 20 cm dlhé kúsky s priemerom približne 5 mm. Jeden koniec sa olúpe a rozžuje, čím zmäkne a oddelia sa jednotlivé vlákna. Namočí sa na krátko do vody a môže sa používať podobne ako klasická zubná kefka. Používanie žuvacích tyčiniek v ústnej hygiene sa objavilo približne roku 3500 pred n. l. v starovekom Babylone. Staroveký Arabi používali miswak vyrobený zo salvadory perzskej na zabezpečenie zdravých a bielych zubov. Používanie miswaku sa stalo dokonca súčasťou náboženských zvykov v islame. Islamský prorok Mohamed ho odporúča používať päťkrát denne, je dokonca spomínaný v koráne.

Mnoho vedeckých štúdií potvrdzuje priaznivé účinky miswaku na ústnu dutinu.

...

PharmDr. E. Trajčíková


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby