Počas psychicky a fyzicky náročného obdobia, ktoré je spojené s úzkosťou, nervozitou, napätím a stresom, je ideálnym prírodným adaptogénom rastlina, ktorá sa v ajurvédskej medicíne používa už viac ako 3000 rokov. Latinský názov tejto rastliny je Withania somnifera L. (witánia opojná – vitania uspávající).

Grécky lekár, lekárnik a botanik Pedanius Dioscorides roku 78 n. l. prvýkrát opísal witániu opojnú vo svojej knihe „Kitabul Hashaish“. V starých indických spisoch je známa vďaka svojim omladzujúcim a regeneračným schopnostiam. V Európe ju označujú ako indický ženšen. V bengálčine je bežne známa ako „Ashwagandha”, v hindštine „Asgandh” a v angličtine sa nazýva „Winter Cherry“ (zimná čerešňa). V literatúre sa niekedy stretávame aj označením „Smell of Horse”, pretože čerstvý koreň tejto rastliny pripomína zápach spoteného koňa. Pôvodne pochádza z Indie, ale rozšírená je na Blízkom Východe, v severnej Afrike a v Európe, v oblasti Stredozemného mora.

Botanická charakteristika

Taxonomicky ju zaraďujeme do čeľade ľuľkovité (Solanaceae). Ide o trvácu, stálozelenú bylinu až poloker, ktorý je vysoký 30 – 120 cm. Má guľovitý rozvetvený 20 – 25 cm dlhý koreň, hnedožltej až šedožltej farby. Listy sú jednoduché, vajcovité a 10 cm dlhé. Žltozelené kvety veľkosti 1 cm sú obojpohlavné, 5-početné. Plodom sú lesklé, zelené bobule, ktoré po dozretí menia svoju farbu na oranžovočervenú. Semená sú žlté, zrnité a majú priemer približne 2,5 mm.

...

RNDr. M. Bačkorová, PhD.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby