Serenoa repens – serenoa plazivá/serenoa pílovitá rastie na piesočnatých pôdach, je najbežnejšou palmou v USA a je jediným zástupcom rodu Serenoa (čeľaď Arecaceae). Názov rodu je odvodený od krstného mena amerického botanika Sereno Watson (1826 – 1892), autor názvu J.D. Hooker takto vzdal poctu introvertnému asistentovi známeho harvardského profesora a botanika Asa Gray (1810 – 1888). Anglické názvy odkazujú na jej nízky vzrast (dwarf palm tree, dwarf palmetto, american dwarf palm) alebo na pílkovitý okraj listov (saw palmetto), označuje sa aj ako fan palm (vejárová palma) alebo sabal fructus, zriedkavejšie aj ako cabbage palm (kapustová palma).

Archeologické vykopávky potvrdili, že palma slúžila ako potravina i liečivo už v predkolumbovskej dobe. Podobným spôsobom ju potom začali používať aj prví európski osadníci. Aj keď ju teraz niektorí autori klasifikujú ako obťažujúcu burinu, stále slúži ako zdroj potravy pre mnohé živočíchy a ľudia z nej získavajú vlákna, olej, vosk a liečivá.

Opis

Bežne sa vyskytuje na juhovýchode USA, od Južnej Karolíny až po Floridu. Najčastejšie rastie na piesočnatých stanoviskách ako pobrežné duny, ale dá sa nájsť aj v lužných lesoch alebo pri močiaroch. Táto krovitá palma často vytvára husté húštiny pod borovicami, a len zriedkavo narastie do výšky 2 m. Najčastejšie je približne 1 m vysoká, so širokými vejárovitými listami. Kvety sú krémovo biele. Plodom je tmavohnedá alebo čierna kôstkovica, ktorá obsahuje jedno semeno, vyzerá podobne ako zvädnutá oliva veľkosťou aj tvarom. Keď dozrieva, mení farbu zo zelenej, cez žltú, oranžovú až do čiernej s purpurovým nádychom. Zrelé plody majú nepríjemnú vôňu.

Pestovanie a zber

Keďže je to bežná rastlina, nepestuje sa, ale zbiera priamo v prírode. Nemusí však kvitnúť a plodiť každoročne, aj keď kvitne hojne, produkcia plodov je nevyspytateľná. Okrem ľudí plody dychtivo vyhľadáva pestrá paleta živočíchov: jeleník bielochvostý, mýval, líšky, vačice a mnoho druhov vtákov.

...

Ing. K. Kaffková, PhD.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby