Trváca bylina Palina pravá dorastá do výšky 100 cm; má rozkonárené striebristo chlpaté stonky; rovnako aj vajcovité stopkové listy, ktoré sú trojito perovito zárezové. Metlovito rozkonárené vrcholce majú žlté úbory kvetov, ktoré sú rúrkovité; vonkajšie samičie, vnútorné obojpohlavné. Plody sú nažky bez chocholca. Rastie na suchých priestoroch, rumoviskách, násypoch, skalnatých stráňach od nížin po podhorské pásmo.

Vznik rodového názvu pochádza z Artemidy (Diany) patrónky panien, pretože niektoré druhy paliny majú vplyv na menštruáciu. Druhové meno sa odvádza z gréckeho „a“, čo znamená bez, s pripojením psindos – zábava, radosť, čo malo znamenať, že sa nemôže užívať (resp. piť v alkoholickom nápoji) pre zábavu, na rozveselenie.Palina sa liečebne využívala už v starom Egypte V staroveku mala široké uplatnenie. Hippokrates ju odporúčal pri žltačke. Naši predkovia užívali bylinu v ľudovej aj lekárskej medicíne. Dodnes je ofi ciálna v mnohých liekopisoch. Drogu tvorí vňať – Absinthii herba (syn. Artemisiae absinthii herba).Palina pravá má približne 0,5 % silice s obsahom chamazulénov. Toxickou súčasťou silice je tujón (približne 10 %). Prítomný je aj tujol (70 %), kadinén, felandrén, z horčín seskviterpénové laktóny – gvajanolidy, z ostatných horčín absintín a artabsín, respektíve anabsintín, fl avonoidová látka artemetín, triesloviny, monocyklické seskviterpény (ketopelenolid A aj B, hydroxypelenolid, artabín). Obsah silice a horčinových látok veľmi kolíše podľa jednotlivých vegetačných období – najvyšší obsah je na začiatku kvitnutia.

paline pôsobia účinne horčiny – amarum, podporuje chuť do jedenia a zlepšuje trávenie – stomachikum, zvyšuje vylučovanie žlče do čreva – cholagogum, posilňuje – tonikum, upravuje látkovú premenu – metabolikum, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva – spazmolytikum, mierne zlepšuje močenie – mierne diuretikum, upravuje menštruáciu – emenagogum, pôsobí proti črevným parazitom – anthelmintikum.

Palina praváHorčiny obsiahnuté v paline pravej patria k chuťovo najvýraznejším, preto značne povzbudzujú žalúdkovú sekréciu. Refl exný proces sa začína podráždením chuťových receptorov jazyka. Efektor potom vyvolá zvýšenú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej a pepsínu v žalúdkovej sliznici. V menšej miere sa účinok týchto látok prejavuje na črevá a vylučovanie žlče. Naplno sa prejaví až pri priamom kontakte so sliznicou žalúdka a čriev. Podobne, ako sa pri dotyku horčiny s jazykom a ústnou sliznicou zvyšuje salivácia, zvýši sa aj sekrécia najmä v tých častiach tráviacej rúry, ktorými prechádza. Skutočnosť, že proces trávenia, ktorý vyvolajú amará, je komplexnejší, dokazuje aj zvýšená tráviaca leukocytóza po ich podaní.

Rovnako ako horčiny aj silica z paliny pravej má horkú chuť, a tým horčinové účinky. Preto je terapeuticky účinnejšie podávanie Absinthii tinctura ako Absinthii herbae infusum. Silica napomáha vstrebávanie živín v čreve a vylučovanie metabolitov močom, čo sa prejaví zlepšením látkovej premeny a celkovo tonizujúcim účinkom.

Droga sa ordinuje pri zníženom vylučovaní žalúdkovej šťavy, pri dyspepsiách aj rozličných poruchách trávenia spojených s nedostatočným vylučovaním žlče. Účinná je aj pri zhoršenej črevnej peristaltike a hypotónii črevnej steny u starších pacientov.

Pre toxické účinky silice sa neodporúča prekračovanie terapeutických dávok ani dlhodobé užívanie. Pri niektorých indikáciách, ktoré si vyžadujú vyššie dávky drogy (najmä ako emenagogum alebo anthelmintikum), je potrebná kombinácia s inými synergickými rastlinami bez vedľajších škodlivých účinkov. Na vonkajšie použitie – proti niektorým parazitom (scabies, pediculosis) – sa osvedčujú výťažky z rastliny.

Použitie Paliny pravej

Jednotlivá dávka drogy pri perorálnom užití je 1 g na šálku záparu, alebo 1 kávová lyžička na pohár záparu, ktorý sa pije 3krát denne. Výhodnejšie je však kombinovať ju s inými potenciujúcimi rastlinami.

...

MUDr. Karol Mika


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby