Palina praváPalina pontská, Peliněk pontický, Artemisia pontica L. (Asteraceae)

Trváca bylina je do 50 cm vysoká; má rozkonárenú stonku. Listy sú striedavé, stopkaté, vajcovité, dvojito perovito strihané, sivo plstnaté. Približne 1 mm široké segmenty sú štetinato hrotité. Koncová metlina sa skladá z jednostranných strapcov malých úborov so sivo plstnatými zákrovmi a bezplievkovými lôžkami. Rúrkovité kvety sú päťpočetné žlté; vnútorné obojpohlavné, vonkajšie samičie. Nažky nemajú chocholec. Druh vonia podobne ako božie drievko. Rastline sa darí na suchých vápencových pôdach a stepných stráňach. U nás je zriedkavá (napr. na Devínskej Kobyle), v tatranských chránených oblastiach a v Juhoslovenskom krase.

Pôvod sa predpokladá pri Čiernom mori v oblasti Pontu, čo je vyjadrené aj v oficiálnom názve. (Rodové meno je vysvetlené pri predchádzajúcich palinách.)

Už Dioskorides uviedol, že druh chráni odev aj pred hmyzom a navrhol aj písať atramentom uvareným s palinou, aby boli strany chránené pred myšami. Plínius opisuje prípravu extraktu z rastliny. Ovídius spoznal túto bylinu, keď bol pri Čiernom mori vo vyhnanstve. Náš Fándly ju zahŕňa do súpisu liečivých rastlín. Drogu tvorí list – Artemisiae ponticae folium, vrcholec – Artemisiae ponticae summitas.

...

MUDr. K. Mika


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby