Hľadanie antivirotík v rastlinnej ríši (1)  V súčasnosti je téma vírusových ochorení respiračného systému veľmi aktuálna. Treba si však uvedomiť, že vírusmi spôsobené akútne respiračné ochorenia predstavujú každoročne významný zdravotnícky problém. Epidémia chrípky spôsobí každý rok celosvetovo tri až päť miliónov ochorení so závažným priebehom a približne 290 000 až 650 000 úmrtí.

Ľudský respiračný syncyciálny vírus (t. j. vírus, ktorý u človeka spôsobuje sezónne infekcie dýchacích ciest, prechladnutia a nádchy) predstavuje hrozbu primárne pre deti do veku 5 rokov, pričom len v USA je ich ročne hospitalizovaných približne 57 000. Počas zimných mesiacov trpia každoročne milióny ľudí prechladnutím. Prechladnutie môže spôsobovať vyše 200 druhov vírusov, najčastejšie však ide o zástupcov rodu Rhinovirus.

Vírusy sú nebunkové organizmy, ktorých množenie závisí od metabolických procesov prebiehajúcich v bunkách hostiteľa. Znamená to, že je náročné nájsť liečivá, ktoré by zároveň eliminovali vírus a neboli pre hostiteľa toxické. Ďalším problémom je, že aj účinnosť existujúcich liečiv zameraných na samotnú replikáciu vírusov je obmedzená rozvojom rezistencie. Rezistencia je výsledkom mutácií, ktorým podlieha vírusová genetická informácia. Rýchlosť a rozsah vzniku mutácií sa pri jednotlivých vírusoch líši. Najlepším spôsobom ochrany je v súčasnosti profylaxia, ale vzrastajúci odpor voči vakcinácii spôsobuje návrat ochorení, ktoré sa v populácii podarilo potlačiť. Potreba hľadať nové liečivá na vírusové infekcie je preto stále aktuálna a pozornosť vedcov sa čoraz viac obracia na liečivé rastliny a ich účinné látky. Väčšina dostupných výskumov bola zatiaľ vykonaná v skúmavkách (in vitro) alebo na laboratórnych zvieratách. Znamená to, že potrvá nejakú dobu, kým budú získané výsledky využité aj v praxi, keďže sa klinickými testami najskôr musí potvrdiť účinok u ľudí a bezpečnosť testovaných prípravkov.

Prechladnutie je najčastejšie spôsobené rinovírusmi a postihuje horné dýchacie cesty. Prejavuje sa symptómami, ako je bolesť hrdla, nádcha, kašeľ, kýchanie, bolesť hlavy a zvýšená telesná teplota. Infekcia vírusom chrípky môže mať ľahký až závažný priebeh a zasiahnuť môže aj dolné dýchacie cesty. Najčastejšie je sprevádzaná symptómami, ako je zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, bolesť hrdla, upchatý nos alebo kašeľ. Komplikácie predstavuje zápal pľúc, sekundárne baktériové infekcie, rozvoj syndrómu akútnej respiračnej tiesne, alebo ak je infekciou zasiahnutý kardiovaskulárny systém. Keďže symptómy sprevádzajúce respiračné infekcie, ale aj iné vírusové ochorenia sú často podobné, bez diagnostiky ťažko určiť pôvodcu. Okrem rinovírusov a vírusov chrípky sú častými pôvodcami infekcií dýchacích ciest aj adenovírusy a ľudský respiračný syncyciálny vírus (RSV).

  • Koreň echinacey purpurovej / třapatky nachové (Echinacea purpurea L. Moench, Asteraceae)
  • koreň muškátu juhoafrického / pelargónie sidonská (Pelargonium sidoides DC., Geraniaceae)
  • extrakt z plodov bazy čiernej / bez černý (Sambucus nigra L., Caprifoliaceae)
  • čierne ríbezle, čučoriedky a brusnice
  • koreň ženšenu, všehoja ázijského / všehoja ženšenového (Panax ginseng C. A. Meyer)

...

RNDr. V. Lachová, PhD.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby