Solanum quitoense (ľuľok quitský / lilek quitský) patrí do čeľade Solanaceae, rodu Solanum, sekcie Lasiocarpa. Španieli, ktorí sa s touto rastlinou zoznámili počas objavovania Ameriky, jej dali meno „naranjilla“ (v preklade malý pomaranč), pretože plody po odstránení chĺpkov pripomínajú malé pomaranče. V slovenčine a češtine sa stretnete s fonetickým prepisom pôvodného španielskeho názvu – narančila alebo s označením lulo (názov je vlastne španielskou verziou kečuánskeho názvu llullu).

Roku 1793 dostala rastlina svoje latinské meno Solanum quitoense. Autorom druhového mena je prekvapivo osobnosť, ktorá je známa viac kvôli svojej práci o evolúcii a zoológii než botaniky, Jean Babtiste Pierre Antoine de Monet de Lamarck (1744 ‒ 1829). Obrázok rastliny bol nakreslený podľa rastliny vypestovanej v Paríži, ale Lamarck si bol vedomý, že prišla z Quito (quitoense – pochádzajúce z Quito), čo však bol v jeho časoch nielen názov mesta, ale aj celej oblasti, ktorá sa neskôr stala štátom Ekvádor. Pôvodne sa tento druh vyskytoval v Ekvádore a Kolumbii, ale vďaka svojim šťavnatým a chutným plodom sa rýchlo šíril, takže sa pestuje aj v južnom Mexiku, Peru, na Floride alebo v juhovýchodnej Ázii.

Opis

Tŕnistý ker, ktorý môže byť vysoký až 200 cm, husto chlpatý až plstnatý, často fialkastý; tŕne sú rovné, 2 – 5 mm dlhé. Listy majú až 15 cm dlhé stopky, čepeľ je vajcovitá, až 40 cm dlhá, celookrajová až laločnatá, na vrchole špicatá, chlpatá, na hlavných žilkách niekedy tŕnistá. Súkvetie je hroznovité, môže ho tvoriť až 24 kvetov; kalich je 10 – 20 mm dlhý, z vonkajšej strany plstnatý, vnútri (okrem vrcholov kališných lístkov) lysý. Koruna je bielej farby. Plodom je guľovitá bobuľa, dorastajúca do veľkosti 3,5 – 5 cm, pokrytá hviezdovitými trichómami (chlpmi). Zrelý plod je oranžový, dužina je zelenej farby, sladkokyslej až sladkej chuti, ktorá sa často opisuje ako mix ananásu a jahôd alebo ako mix pomaranča, jahôd a kivi. Semená sú ploché, nažltlé.

Pestovanie a zber

Plané typy majú výrazné tŕne. Domestikované typy, ktoré sa bežne pestujú, majú buď len malé, nevýrazné tŕne, alebo sú beztŕňové. V domovskej krajine sa pestuje v nadmorskej výške 1500 – 2400m n.m., kde je priemerná teplota okolo 17 – 19 °C a priemerné zrážky okolo 1500 – 2000 mm. Najlepšie sa rastlinám darí v čiastočnom tieni a na stanoviskách chránených pred vetrom, zle znáša teploty nad 30 °C.

...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby