Rod Grindelia Willd. (čeľaď Asteraceae) tvorí cca 71 druhov, pričom cca 45 druhov sa vyskytuje v Severnej Amerike a 26 druhov v Južnej Amerike. Jedným zo zaujímavých zástupcov rodu je druh Grindelia squarrosa (grindélia rozložitá, grindélie rozkladitá). Názov rodu je poctou významnému litovskému chemikovi, farmakológovi, lekárovi a profesorovi botaniky v Rige, menom David Hieronymus Grindel (1776 – 1836). Autorom názvu je nemecký botanik, lekárnik a taxonóm Carl Ludwig Willdenow (1765 – 1812). V angličtine má táto rastlina pestrú paletu názvov: resin weed, gum plant, tarweed, curlytop gumweed, raisinweed, curlycup gumweed alebo snakeheaded grindelia.

Grindélia je dvojročná až krátkodobo trváca, silne mliečiaca bylina. Stonky sú priame, vysoké 10 – 100 cm, len v hornej časti rozkonárené, holé, belavé, sivasté až červenkasté. Listy sú holé, 7 – 10 cm dlhé a 0,5 – 2 cm široké, sediace, s poloobjímavou bázou, okraj čepele je vrúbkovaný až pílkovitý. Spodné listy sú obrátene vajcovité, vajcovité až okrúhle, horné kopijovité až čiarkovité. Úbory sú usporiadané v chocholíku, zákrovy sú krčiažkovité, guľovité až polguľovité, listene v piatich až šiestich radoch, čiarkovité až čiarkovito kopijovité, naspäť ohnuté, silne mliečiace, 1 – 9 mm dlhé. Kvety sú žlté, jazykovité sú 8 – 14 mm dlhé, v úbore po 12 – 40. Plodom sú nažky, ktoré sú 1,5 – 4,5 mm dlhé, belavé, hnedé až sivé, pozdĺžne ryhované, chocholec sa skladá z 2 – 8 častí a je dlhý 2,5 – 5,5 mm.

Pestovanie a zber

V USA sa tento druh často vyskytuje v otvorených suchých oblastiach (údolia, planiny a predhoria). Pestuje sa najmä na medicínske účely. Vhodné je slnečné stanovisko, so strednou zásobou živín a priepustnou pôdou. Množí sa semenami, rezkami aj podzemkami. Na jeseň sa robí priamy plytký výsev. Skoro na jar sa semená vysievajú do studeného skleníka a vysádzajú na stanovisko po 15. máji. Zbierajú sa mladé listy na jar, neskôr v lete, tie najmladšie rastúce na vrcholoch.

Obsahové látky

Živica, kyselina trieslová, silica a alkaloid grindel

Liečivá rastlina

V roku 1863 dr. C. A. Canfi eld zameral svoju pozornosť na liečivé rastliny, ktoré používali indiánske kmene...

...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby