Nátržník husí dorastá až do metra dĺžky. Striedavo jarmové perovito zložené listy sú podlhovasto vajcovité, hlboko pílkovité. Prízemné sú až 20 cm dlhé, na opaku zvyčajne bielo plstnaté. Vyrastajú z rozvetvených, niekedy aj hľuznatých podzemkov. Žlté kvety sú pravidelné, obojpohlavné, majú päť korunných lupienkov, mnoho tyčiniek a veľa piestikov na nedužnatejúcom lôžku. Majú v priemere do 2,5 cm. Vztýčené sú na dlhých pazušných stopkách. Kvitnú od júna do augusta. Pred dažďom a v noci sa kvety zatvárajú. Dozrievajú do nažiek. Nátržník sa rozširuje semenami, ktoré sú viac rokov klíčivé, ale okrem podzemkov aj poplazmi, ktoré pomáhajú extenzívnemu obsadzovaniu priestoru.

Nátržník husísa vyskytuje v okolí sídlisk, na rumoviskách, na brehoch riek a rybníkov. Vyžaduje mierne vlhkú pôdu, dostatok dusíka a prítomnosť sodíkovej soli. Zabezpečujú to aj husie výlučky pri spásaní porastu. Druh sa vyskytuje na všetkých svetadieloch. Do Južnej Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland bol introdukovaný najneskôr.

Vo vhodnom prostredí sa expanzívne šíri a odčerpáva iným rastlinám výživu. Preto ju niekde považujú za burinu, a tak s ňou aj zachádzajú.

U nás sa vyskytuje okolo 25 druhov nátržníka. Veľmi podobný je n. plazivý – P. reptans L.

Vedecký názov referovaného druhu vznikol zo zdrobneniny latinského potens – mocný; pripisovali totiž rastline aspoň minimálnu liečivú silu (primeranú jej latinskému deminutívu). Druhové meno má od anser – hus, pretože sa často vyskytuje tam, kde sa pasú husi.

Všetky druhy rastliny majú dostatok nektáru aj peľu. Vyhľadávajú ich včely aj viacerý hmyz.

Drogu predstavuje vňať - Anserinae herba (syn. Potentillae anserinae herba), ojedinele aj koreň - Anserinae radix (syn. Argentinae radix).

Najvyššie percentuálne zastúpenie majú katechínové triesloviny (do 10 %); okrem toho má droga flavonoidy (kvercitrín, kvercetín), tormentol, horčiny, cholín, sliz, organické kyseliny (aj kyselinu askorbovú) a v podzemku mastné kyseliny, minerálne látky a i.

Z liečivých vlastností sa najviac využíva sťahujúci účinok - adstringens, pôsobenie proti hnačke - antidiaroikum, protizápalový efekt - antiflogistikum, uvoľňovanie kŕčov hladkého svalstva - spazmolytikum, pozitívny vplyv na trávenie - digestívum, výdatnejšie prúdenie žlče do dvanástnika - cholagogum, pomoc pri zastavovaní krvácania - hemostyptikum.

Triesloviny majú protizápalový účinok na sliznice tráviacich orgánov. Súčasne obmedzujú kapilárne krvácanie. Preto sa droga podáva pri hnačkových ochoreniach spojených s meteorizmom a bolestivými spazmami.

Látka, ktorá vyvoláva spazmolytické účinky je doteraz málo preskúmaná. Ide o termolabilnú substanciu (najskôr glykozid), ktorá uvoľňuje iba kŕče pri zvýšenom napätí hladkých svalov čriev a maternice. Pri normálnom tonuse je jej vplyv nepatrný; možno konštatovať, že fyziologicky optimalizuje napätie svalstva tráviacej sústavy, maternice a v menšej miere aj žlčových ciest (amfospazmolytický efekt). Na svalstvo tepien a močových ciest nepôsobí.

Cholagogický účinok horčín potencuje aj vylučovanie žalúdočnej šťavy, čím zlepšuje trávenie. Triesloviny a sliz svojimi účinkami predurčujú drogu na liečbu zápalových ochorení v ústnej dutine a v hltane. Antiflogistickým pôsobením zmierňujú bolesti a pomáhajú hojiť zapálené sliznice. Podobne pôsobí droga aj pri vonkajšej aplikácii – vo forme obkladov a kúpeľov – na podráždené, zapálené, prípadne aj hnisavé kožné choroby.

Na prípravu záparu sa používa priemerná jednotlivá dávka 1,5 g, v praxi zvyčajne 1 kávová lyžička drogy na pohár vody; pije sa 2 – 3-krát denne. Ordinujú sa však aj vyššie dávky, napríklad Anserinae herbae decoctum (10 g drogy na 1 pohár vody), ktorý sa užíva v dávke 1/4 – 1/3 pohára 2 – 3-krát denne. Vyššie dávkovanie má aj zápar z 2 kávových lyžičiek na šálku vody; užíva sa 2 – 3-krát denne.

Zápar z podzemku sa pripravuje z jednotlivej dávky 1,5 g na šálku vody; pije sa 2 – 3-krát denne. Pri kolikách sa používa zápar z 1 čajovej lyžičky až polievkovej lyžice vňaťovej drogy na 1 pohár vody. Na vonkajšiu aplikáciu sa pripravuje zápar najmenej z 1 lyžice na pohár vody.

Na potenciovanie účinku pri bolestivých žalúdočných a črevných poruchách sa pridávajú drogy: Matricariae flos, Coriandri fructu, Majoranae herba, Melissae folium, Chelidonii herba. Pri anorexii zas Centaurii herba, Millefolii herba, Melissae folium, Menthae folium, Agrimoniae herba, Artemisiae herba; pri anorexii s meteorizmom možno pridať Chamomillae romanae flos, Foeniculi fructus, Anethi fructus, Angelicae radix, Serpylli herba, Calami radix.

Na zvýraznenie cholagogických účinkov sa predpisuje kombinácia s drogami: Menthae folium, Frangulae cortex, Marrubii herba, Fumariae herba, Chelidonii herba, Taraxaci radix, Cichorii radix.

Pri predpisovaní liečivých dávok na vhodné indikácie nie sú známe nijaké vedľajšie škodlivé účinky.

Z odvodených prípravkov sa využíva najviac Anserinae tinctura; inak je droga súčasťou viacerých hromadne pripravovaných čajovín.

Nátržník husí je vhodné fytobalneologikum.

Druh sa využíva aj vo veterinárnej praxi. V prírode ho zvieratá, nevedomky, užívajú ako preventívum.

Mladé listy sú vhodné ako šalát ku rôznym proteínovým potravinám, ale najviac k rybám. Starí Rusi už dávno zahrnovali rastlinu do svojho dostupného jedálneho lístka.

Jemne nakrájané listy s otrubami sú výborným krmivom pre husi; najmä pre tie, ktoré na inej výžive dovtedy zaostávali vo vývoji.

Porasty rastliny so striebristo-zeleným kobercom a neskôr s jasno-žltým podfarbením tvoria zážitkový vnem krajinnej estetiky.

Stáva sa často, že to čo je všedné a čoho je dostatok, to si nevážime, preto je dôležité hľadať pri všetkom skutočnú hodnotu a to nás iste obohatí!

MUDr. K. Mika

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby