Najmä Laminaria Cloustoni Le Jolis ?  hnedé riasy ? Phaeophyceae ? stredné dielky byľovitej stielky hnedej riasy ? lamiariové stielky – Laminaria, ale aj Laminaria digitata, L. japonica, L. saccharina, tiež Macrocystis pyrifera.

Hnedé riasy aj s 3 ?5 dlhou stielkou, s asi 30 cm dlhými ako ruka formovanými dielkami. Vyskytujú sa v hlbokej vode Severného Atlantiku.

Obsah: silne napúčavý sliz, okrem toho však aj bróm, jód, soli draslíka, sodíka, horčíka a mnohé iné látky. Riasy  sa prv používali ako napúčavá vložka pre gynekológiu a chirurgické účely. Slúžia však aj k príprave jódových prípravkov. Medzibunková slizovitá látka je hlavne kyselina algínová, najmä jej vápenatá a sodná soľ, ktorá sa dá použiť ako laxatívum, prípadne algináty, používané predovšetkým ako apretačné prostriedky v hodvábnickom priemysle, pri výrobe obväzového materiálu, veľmi často i v kozmetike a potravinárstve. Kyselinu algínovú a jej soli možno všeobecne použiť ako   zahusťovadlá, masťové základy zmývateľné vodou, ako stabilizátory, emulgátory, prostriedky urýchľujúce rozpadavosť tabliet, rezorbujúce sa obväzové a šicie materiály a pod.

Na Západe laminária sa plní do kapsúl (380 mg, 640 mg, 660 mg), tabletuje (150 225 mg), pripravuje sa vodný výťažok a práškuje sa.

Ľudové liečiteľstvo Západu používa lamináriu:

  • ako zdroj jódu
  • indukovať pôrod
  • nadmerná tučnota
  • reumatizmus
  • tumory
  • vysoký krvný tlak
  • zabránenie rakoviny prsníka
  • zriedenie krvi

Pri užívaníako vedľajšie účinky sa môže vyskytnúť najmä tvorba akné a krvácanie. Môže byť hlavne príčinou priotrávenia sa arzenikom, kolísania krvného tlaku a zníženia počtu krvných platničiek. Nie je preto vhodné jej užívanie v gravidite a pri dojčení, súčasne s liekmi upravujúcimi krvný tlak a s podobnými indikáciami, ako má sama.

Vedecké  štúdie v súčasnosti  skúmajú podporné použitie tejto hnedej morskej riasy  na  prevenciu rakoviny a vyhodnocujú ju  ako  prípadné  krvné  riedidlo.

Doc. MUDr. J. Kresánek, PhD., Doc. Dr. PhMr.  J.  Kresánek, CSc.

LIEČIVÉ RASTLINY ZÁPADU NOVÉHO MILÉNIA (33) - LAMINARIA - Kelp

 


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby