Liečivé rastliny | Léčivé rostliny - časopis z Herby

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania | články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Home Liečivé rastliny 2009 1/2009 Majorán – Majroram

Majorán – Majroram

E-mail Tlačiť PDF

Jednočná až trváca bylina pôvodom pravdepodobne z Prednej Ázie sa oddávna kultivovala už starovekými Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi. Bola koreninou i váženým liečivom zasväteným bohyni lásky Afrodite. K nám sa dostala počas križiackch vojen z Jeruzalema.

Meno majorana sa odvodzuje z hebrejského mar – horký. U nás sa pestuje odpradávna ako korenina a ľudová liečivá rastlina a ojedinele prechodne splanieva. Je rastlinou medonosnou a včelám poskytuje dosť nektáru i niečo peľu. Kvitne v júli až v auguste.

Západ ju zaradil medzi perspektívne liečivé rastliny nového storočia. Slúži ako čajovina a na prípravu tinktúry. Ľudové liečiteľstvo Západu uplatňuje majorán ako: antidotum pri uštipnutí, pri bolesti hlavy, pri kašli, kŕčoch, ľahších nervových ochoreniach, menštruačných problémoch, nespavosti, žalúdočnej nevoľnosti, plynatosti, svalovej bolesti, udreninách, zápale očnej spojivky. V liečení sa uplatňuje sušený, list, prášok a tinktúra. Vedľajšie pôsobenie a interakcie nie sú známe.

Majorán záhradný – majoránka zahradní – Majorana hortensis Moench. – Hluchavkovité – Lamiaceae.

Prof. MUDr. J. Kresánek, PhD., doc. Dr. PhMr. J. Kresánek, CSc.
 
Reklamný prúžok

Herba na FacebookuShopHerba

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Obrázok Herby pre Vás

liecive-rastliny-herba-bylinky-0151.jpg
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Anketa

V súčasnej dobe žiadne ankety k dispozícii