Ostružina černicová Rubus fruticosus agg.

česky:    ostružiník krovitý
anglicky: Blackberry
nemecky: Broombeere
rusky: Ежевика

Opis: pichľavý asi 2,0 m vysoký, niekedy v krovinách popínavý ker s jednoročnými nekvitnúcimi, neplodnými, poliehavými až plazivými, niekedy zakoreňujúcimi výhonkami a drevnatejúcimi dvojročnými až viacročnými stonkami. Stonka je hranatá, medzi hranami mierne žliabkovito prehĺbená s rôznym pokryvom. Môže byť plstnatá, štetinovito chlpatá až ostitá. List je dlaňovito päťpočetný, (zriedka 3 - 4-početný). Prílistky sú čiarkovité až úzko kopijovité. Prostredný lístok je srdcovitý, krátko stopkatý. Bočné lístky sú široko vajcovité, často bezstopkaté. List je na vrchnej strane zelený; na spodnej sivastý až plstnatý, v chumáčikoch pokrytý viaclúčkovitými krycími až miestami hrubostennými kartáčovitými trichómami. Súkvetie je usporiadané v metlinách s jedným až piatimi kvetmi. Kališné lístky sú plstnaté. Korunné lupienky sú biele alebo ružové. Kvitne od mája do septembra, je medonosná. Plodstvom je viac ako 20 čiernych kôstkovičiek zrastených s kvetným lôžkom, tvoriacim černicu. V prírode rastie veľa druhov a ich krížencov (mnohé sú apomik-tické) ostružiny, ktoré zaberajú celý podrod s veľmi variabilnou chuťou a farbou plodov (čierna, modrastá, fialová, sivo oinovatená). Z tohto dôvodu sa uvádza ako agregátny druh pod skupinovým názvom ostruži­na černicová (černica). Z tejto skupiny bolo opísaných viac ako 2 000 taxónov na úrovni druhu. Rozšírenie a Výskyt: subatlantický alebo nordicko-lsub)at­lantický druh. Rozšírený je od nížin do horského stup­ňa. Rastie v lesoch celej Európy, v pobrežných húšťa-vách, na krovinatých stranách, rúbaniskách, pozdĺž polí, okolo plotov a pod.

Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok a z pestovateľských plôch. Vysádzajú sa hlavne do záhrad medzidruhovým krížením šľachtené odrody, často veľkoplodé a bezostnaté Bedford Gianť, John Innes', Hi-malayan Gianť,  Oregon Cutleaf, Merton   Thornless', 'Ashton Cross').

Droga: usušený ostružinový list - Rubi fruticosi folium. Pomer zosušenia je 5 : 1. Predmetom zberu sú aj čerstvé, zrelé černi­cové plody - Rubi fruticosi recens fructus.

Obsahové látky: v listoch sú hydrolyzo-vateľné triesloviny - galotaníny (do15%), organické kyseliny (jablčná, jantárová, askor­bová), flavonoidy, inozitol, farbivá, pektíny. Plody ob­sahujú antokyánové glykozidy, vitamín C, karotenoidy, sacharidy, pektín, sliz.

Liečivé Vlastnosti a Účinnosť: triesloviny v listoch pôsobia sťahujúco (adstringens) a proti hnačkám (antidia-roikum) s komplexom ostatných obsahových látok aj baktericídne a mierne fungicídne. Flavonoidy pôsobia mierne močopudne (diuretikum). V plodoch je vysoký obsah vitamínu C a provitamínu A (vitaminiferum); ka­rotenoidy zvyšujú tvorbu moču (mierne diuretikum).

Použitie: listová droga sa odporúča najčastejšie vo for­me záparu pri liečbe zápalových chorôb žalúdka, čriev, močových ciest; vo forme kloktadla pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny (afty, stomatitída, zápal hl-tana). Vo forme obkladov a kúpeľov sa aplikuje zvon­ka pri kožných poraneniach. Plody ako drobné ovocie majú vysokú dietetickú hodnotu v čerstvom i mraze­nom stave. Ďalej sa spracovávajú na kompóty, lekváre, černicové víno. Čerstvá černicová šťava sa odporúča pri strume (zväčšenej štítnej žľaze).

Toxicita: za predpokladu dodržania terapeutickej dávky listovej drogy nie je známa.

AdSense