Slivka trnková
(Prunus spinosa L.)
česky: trnka obecná
anglicky: Blackthorn
nemecky: Schwarzdorn
rusky: Тёрн, терновник, слива колючая

Slivka trnkováOpis: trváci, husto rozkonárený ker, rastúci do výšky 2 - 4 m. Konáriky sú stŕňovatené, bor­ka je čierna. Mladé konáriky sú páperisté. Listy sú obrá-teno vajcovité až obráteno kopijovité, 20 - 40 mm dlhé, stopkaté, na báze klinovité, jemne vrúbkované, na líci matné a holé, na rube pri žilnatine páperisté. Kvety sú usporiadané jednotlivo, početné, biele. Kvetné stopky sú 5 mm dlhé, kvetné lupienky holé, veľké 5-8 mm. Kvit­nú v apríli až máji, sú veľmi medonosné. Plod je guľatá kôstkovica, v priemere 10 - 15 mm veľká, čiernomod-rá, oinovatená. Chuť plodov je kyslá a trpká. Kôstka je guľovitá, hladká. Druh je veľmi variabilný, najčastejšie uvádzaný v štyroch poddruhoch: slivka trnková pravá (P. spinosa subsp. spinosa), slivka trnková moravská (P. spinosa subsp. moravica), slivka trnková chlpatá (P. spinosa subsp. dasyphylla) a slivka trnková krovitá (P. spinosa subsp. fruticans).

Rozšírenie a Výskyt: submediteránny-subatlantický-euroá-zijský druh. U nás je rozšírený na výslnných krovinatých stranách, medziach, okrajov lesov a rúbaniskách. Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok.

Droga: usušené trnkové kvety   Pruni spinosae flos. Po­mer zosušenia je 6 : 1. Častejšie sa zberá trnkový plod - Pruni spinosae fructus. Pomer zosušenia je 3 :1.

Obsahové látky: v kvetoch najmä flavónové glykozidy (do 0,5 %, kempferol, kvercetín), kyanogénne glykozidy (stopové množstvo), sacharidy, triesloviny a minerálne látky. V plodoch sú zastúpené triesloviny, sacharidy, glykozidy (kyanogénny amygdalín), antokyány (do 3 %), organické kyseliny, vitamín C, pektíny.

Liečivé Vlastnosti a Účinnosť: flavonoidy z kvetovej drogy pô­sobia močopudne (diuretikum) a vyplavujú z orga­nizmu vápnik (saluretikum). Pre mierne prečisťu-júce účinky obsahových látok kvetov je droga známa ako laxans a metabolikum. Vysoký obsah trieslovín v plodoch účinkuje sťahujúco (adstringens) za spolupôsobenia ďalších látok hojivo a protizápalovo (antiflogistikum).

Použitie: kvetová droga sa pridáva do čajovinových zmesí určených na zlepšenie látkovej premeny. Plody sa používajú pri hnačkových   ochoreniach (antidiaroikum), vnútorne sa užíva pri poruchách trávenia (dyspepsiách), hlavne v pediatrii. Zvonka sa používa na vyplachovanie úst a hltana pri zápalových ochoreniach slizníc. Čerstvé kvety sa používajú na prípravu homeopatík.

Toxicita: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky. Zvýšené terapeutické dávky plodov môžu byť príčinou hydrolýzy amygdalínu na kyanovodík a možného priotrávenia organizmu.

AdSense