Nátržník husí (Potentilla anserina L.)
česky:     mochna husí
anglicky: Silverweed
nemecky: Gänsefingerkraut
rusky: Лапчатка гусиная

Opis: trváca bylina s krátkym, hrubým, rozkonáre-ným podzemkom. z uzlov plazivých a zakoreňujúcich stoniek vyrastajú nepámoperovité listy a dlhé stopky s kvetmi. List je nepárno perovito zložený z podlhovas­tých až obráteno-vajcovitých lístkov. Lístky sú na vrchnej strane lysé, na spodnej hodvábno bielo plstnaté, pílkovité. Kvety sú dlhostopkaté, obojpohlavné, päťpočetné, žlté. Kališné lístky sú vajcovité, lupienky 7-10 mm dlhé, dvakrát dlhšie ako kalich. Kvitnú od mája do augusta. Plod je nažka.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, rozšírený v submeridionálnej až boreálnej oblasti Európy, Ázie, Ameriky a v Austrálii. U nás je hojný od nížin do pod­horských oblastí. Rastie na vlhších, často zasolených stanovištiach, na okrajoch riek a jazier, na výživných, zásaditých až slabo kyslých, humóznych, piesočnato­hlinitých pôdach.

možnosti získania: zberom z prírodných pod­mienok.

Droga: usušená kvitnúca vňať nátržnika husieho - Anserinae herba. Pomer zosušenia je 5 : 1. Zriedkavo sa zberá podzemok (koreň) - Anserinae rhizoma (radix). Pomer zosušenia je 3 :1.

Obsahové látky: katech ínové triesloviny (do 10 %), flavonoidy (kvercitrín, kvercetín), tormentol, horčiny, sliz, organické kyseliny, minerálne látky, cholín.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: triesloviny majú priaznivý účinok na sliznice tráviacich orgánov za súčas­ného zníženia kapilárneho krvácania. Triesloviny spolu zo slizmi pôsobia hojivo (antiflogistikum) na zápalové procesy v ústnej dutine a v hltane. Horčiny podporujú vylučovanie žalúdočných štiav a žlče (cholagogum). Komplex účinných látok drogy pôsobí protikrcovo (mier­ne spazmolytikum).

použitie: droga sa používa pri hnačkových ochore­niach (antidiaroikum) sprevádzaných kŕčmi a plynatosťou. Vnútorne sa užíva zapar pri hnačkách, kataroch, vnútornom krvácaní, pri bolestivej menštruácii. Externe sa používa na kloktanie pri bolestiach zubov, zápalov ústnej dutiny, na umývanie hojacich sa rán a pod.

toxicita: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky.

AdSense