Alchemilka žltozelená(Alchemilla xanthochlora Rothm.)
česky:     kontryhel žlutozelený
anglicky: Lady's mantle
nemecky: Gelbgríiner Frauenmantel
rusky: Манжетка обыкновенная

OPIS: trváca, lúčna bylina, dorastajúca do výšky 0,1 - 0,5 m. Podzemok je hrubý, pokrytý zvyškami odumretých listov. Stonka je vzpriamená, odstávajúco chlpatá. List je žltozelený, málo zriasnený. Listová čepeľ je okrúhlo-obličkovitého tvaru, 7 - 9-dlaňovito laločnatá, na vrchnej strane lysá, na spodnej pritisnuto chlpatá, na okraji zuba­tá. Prízemné listy utvárajú ružicu. Byľové listy sú menšie, krátkostopkaté s dvoma prílistkami. Kvety sú žltozelené, obojpohlavné, pravidelne štvorpočetné, drobné, zosku­pené vo zväzočkoch. Kalich je zvončekovitý, holý. Korun­né lupienky sú žltozelené. Kvitnú od júna do septembra. Plod je nažka. Liečivé vlastnosti majú aj ďalšie druhy sek­cie Alchemilla (= A. vulgaris agg. s. L), do ktorej patrí asi 350 apomiktických druhov (Plocek, 1980). ROZŠÍRENIE A VÝSKYT: hemikryptofyt, rozšírený v sub-mediteránnej až boreálnej a oceánickej oblasti, u nás rozšírený od nížin do horských oblastí. Rastie na vlhkých stanovišiach, pri prameňoch, pozdĺž riečnych tokov, na aluviálnych a horských lúkách.

MOŽNOSTI ZÍSKANIA: zberom z prírodných podmie­nok.

DROGA: usušená kvitnúca alchemilková vňať - Alchemillae herba. Pomer zosušenia je 5 :1. OBSAHOVÉ LÁTKY: triesloviny (6-8 %), prevažne galo-taníny; elagotaníny, horčiny, organické kyseliny, k. salicylová (stopové množstvo), minerálne látky a silica (stopy).

LIEČIVÉ VLASTNOSTI A ÚČINNOSŤ: triesloviny pôso­bia sťahujúco (adstringencium) na sliznicu tráviacich ústro­jov a pozitívne vplývajú na činnosť črevnej mikroflóry. Horčiny zvyšujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, podporujú chuť do jedenia (stomachikum) a zlepšujú vstrebávanie ži­vín v tenkom čreve. Obsahové látky urýchľujú zrážanlivosf krvi (hemostatikum) a zmierňujú kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum).

POUŽITIE: droga sa používa vnútorne na zlepšenie činnosti maternice, proti krvácaniam, hnačkám a kŕčom hladkého svalstva počas menštruácie (gynekologikum) - je oddávna považovaná za typickú ženskú bylinu, hoci niektorí autori jej gynekologickú indikáciu v ľudovom lie­čiteľstve spochybňujú. Zvonka sa aplikuje na ťažko sa hojace a hnisavé rany, vredy predkolenia vo forme obkladu, kúpeľa z dvoj- až troj-násobne koncentrovaného záparu. Usušená vňať býva súčasťou viacerých bylinných čajovinových zmesí používaných v ženskom lekárstve (napr. Gynastan), ďalej na urýchlenie metabolizmu a redukciu hmotnosti.

TOXICITA: pri dodržaní terapeutickej dávky (1 polievko­vá lyžica na pohár záparu) droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky. Doteraz nie sú známe toxické, zdraviu škodlivé účinky.

AdSense