Repík lekársky(Agrimonia eupatoria L.)
česky:     repík lékaŕský
anglicky: Comon Agrimony
nemecky: Kleiner Odermennig
rusky: Репешок обыкновенный

OPIS: trváca, roztrúsené žliazkatá, chlpatá bylina. Podzemok je tvorený hnedými, hrubými koreňmi. V prvom vegetačnom roku vyrastá prízemná ružica striedavo jarmových listov. V druhom roku vyrastá priama, jednoduchá alebo rozkonárená, prevažne v spodnej časti olistená stonka, vy­soká 0,3 -1,0 m. Listy sú zložené 3 - 6 jarmami veľkých a 2 - 3 jarinami malých lístkov. Čepeľ listu je na okraji vrúbkovane pílkovitá, na vrchnej strane tmavozelená, na spodnej sivo plstnatá. Kvety sú päťpočetné, krátkostopkaté, usporia­dané do vrcholových priamych klasov. Korunné lupienky sú zlatožlté, 4 - 5 mm veľké, obráteno vajcovité. Dozretá kvet­ná čiaška je po celej dĺžke brázditá, dolné háčikovité štetiny sú vystúpavé, vnútorné vzpriamené, vonkajšie šikmé. Typ a tvar kvetnej čiašky je významným medzidruhovým roz­lišovacím znakom! Kvety kvitnú v júni až auguste, sú me­donosné. Plod je jednosemenná nažka uzavretá v zdrevnatenej háčikovito štetinatej kvetnej čiaške. Hmotnosť tisíc nažiek je 25 - 35 g. Klíčivosť 50 - 60 %, klíčivá schopnosť semien trvá 1 - 2 roky.

ROZŠÍRENIE A VÝSKYT: subatlantický, submediteránny, euroázijský hemikryptofyt, u nás rozšírený na suchých, sl­nečných, trávnatých stranách, okrajoch lesov, na xerotermných lúkách a pasienkoch. Rastie v oblasti humóznych, vý­živných, vápenatých pôd s neutrálnou až zásaditou pH. MOŽNOSTI ZÍSKANIA: a) zberom z prírodných podmie­nok b) zberom pestovaných rastlín (odroda 'Krajový'). Pes­tovaný je aj druh repík voňavý (Agrímonia procera Wallr.), odroda 'Topás'.

Droga: usušená kvitnúca repíková vňať - Agrimoniae herba. Pomer zosušenia je 5:1.

OBSAHOVÉ LÁTKY: katechínové triesloviny (do 10 %), galotaníny, elagotaníny, silica (stopové množstvo hlavne v repíku voňavom), triterpény (k. ursolová), organické kyse­liny (nikotínová, askorbová, kremičitá - do 12 %), flavonoidy (kvercitrín), minerálne soli, stopy železa a saponínov.

LIEČIVÉ VLASTNOSTI A ÚČINNOSŤ: triesloviny zmier­ňujú zápalové reakcie (antiflogistikum) slizníc tráviaceho traktu, účinkujú zvieravo a sťahujúco (adstringencium) pri zápaloch hltana, žalúdka, tenkého čreva. Katechínové trie­sloviny účinkujú dezinfekčné a protizápalovo. Horčiny za spolupôsobenia silice mierne zvyšujú tvorbu žlče (cholagogum) a podporujú chuť do jedenia (stomachikum).

POUŽITIE: droga sa používa zvonka pri poraneniach, po­páleninách na urýchlenie regenerácie spojovacieho tkani­va, pri kožných ochoreniach, ekzémoch vo forme obkladov a kúpeľov; pri zápaloch ústnej dutiny vo forme kloktadla (gargarizmatikum). Odvar z vňate sa používa zvonka na urýchlenie hojenia pooperačných rán (v kombinácii s ru­mančekom), tiež pri hemoroidoch. Vnútorne sa používa zapar a odvar pri gastroenteritídach, črevných kataroch, zápalových ochoreniach tráviacich ciest a pri kapilárnom krvácaní tráviacich ústrojov. Vo veterinárnom lekárstve sa používa pri niektorých ochoreniach zvierat, hlavne hovä­dzieho dobytka a koni.

TOXICITA: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účin­ky, môžu sa použiť aj v pediatrii. Prekročenie odporúčanej terapeutickej dávky užívanej vnútorne (1 - 2 polievkové ly­žice na 250 ml záparu) môže spôsobiť obstipáciu.

AdSense