Lastovičník väčší

Latinsky: Chelidonium majus L.

česky:     vlastovičník větší
anglicky: Greater Celandine
nemecky: Grosses Schôllkraut
rusky: Чистотел большой

OPIS: trváca, vzrastovo veľmi variabilná rastlina, kto­rá obsahuje v mliečniciach oranžovú latexovú šťavu. Koreňová sústava je tvorená hrubým koreňom, s roz-konárenou koreňovou hlavou. Byľ je priama, rozkoná-rená, dorastajúca do výšky 0,3 - 0,7 m. Stonka je bielo chlpatá. Listy sú nepárnoperovito strihané, v obryse obráteno kopijovité až vajcovité. Spodné listy sú dlho stopkaté, horné krátko stopkaté; na líci holé, svetlo ze­lené, na rube pozdĺž žilnatiny roztrúseno chlpaté, sivo­zelené. Kvety sú stopkaté, obojpohlavné, usporiadané v dvoj- až sedem-kvetom vrcholíku. Kališné lístky sú 2, zelenožlté. Korunné lupienky sú 4 - 5, široko vajcovi­té, 7 - 15 mm dlhé, slabožlté až oranžovožlté. Kvitnú v máji až septembri, sú hmyzoopelivé. Plodom je to­bolka s dvomi chlopňami, úzko valcovitá. Semená sú guľovito obličkovité, čierne, 1 - 1,5 mm veľké, obsahu­jú 40 - 60 % technicky využiteľného oleja.

Rozšírenie a výskyt: mediteránno-subkontinentálny hemikryptofyt rozšírený takmer v celej Európe, v západnej a strednej Ázii, v Severnej Amerike. U nás je rozšírenou burinou na humóznych, dusíkatých, ka­menistých až piesočnatých pôdach, hlavne v okolí sí­diel a hospodárskych dvorov a pod.

DROGA: kvitnúca, usušená, mladá vňať - Chelidonii herba. Pomer zosušenia je 5 - 6 : 1. Zriedkavo sa po­užíva čerstvá kvitnúca vňať - Chelidonii herba. Pomer zosušenia je 5 – 6 : 1. Zriedkavo sa používa čerstvá kvitnúca vňať – Chelidonii herba recens a koreň - Chelidonii radix.

Obsahové látky: alkaloidy benzofenantridľnového typu: chelidonín, homochelidonín, sanguinarín, chelerytrín; protoberberlnového typu: berberín, kotopsín; protopínového typu: protopín, a- a B-alokryptonín. Alkaloidy sú zvyčajne viazané na kyselinu chelidónovú. Bolo izolovaných viac ako 25 alkaloidov, ktorých celkový obsah je variabilný: čerstvá vňať obsahuje 0,5 - 1,5 %, koreň 1 - 2 %. Ďalej sú zastúpené amíny (histamín, tyramín), flavonoidy, silica (0,01 %).

Liečivé vlastnosti a účinnosť: alkaloidy môžu účinkovať synergicky až antagonistický. Cheli­donín tlmí kašeľ (sedatívum) a má analgetické účinky, brzdí množenie nádorových buniek (antimitotikum), tiež spazmolytický účinok. Saguinarín, chelerytrín majú protizápalové vlastnosti (antiseptikum). Chelerytrín je veľmi toxický; pôsobí tlmivo na nervovú sústavu, tiež ako antihistaminikum, mierne narkotikum a má cytotoxický účinok. Saguinarín znižuje vnútroočný tlak. Pro­topín zlepšuje peristaltiku čriev a má žlčopudné účin­ky, znižuje tlak krvi. Berberín pôsobí na hladké svalstvo (spazmolytikum) a na vylučovanie a pohyb žlče (cholekinetikum).

Použitie: droga, extrakt a tinktúra sú zložkami spazmolytík, cholagóg. Prípravky z drogy sa na základe le­kárskeho predpisu ordinujú pri kolikách, ochoreniach tráviacich orgánov, žlčových a močových ciest. Pre antimikrobiálne účinky sa droga používa aj zvonka, napr. pri chronických dermatitídach a ekzémoch. Cytostatický účinok benzofenantridínových alkaloidov je pre ich toxicitu a malú terapeutickú šírku prakticky ne­využiteľný. V ľudovom liečiteľstve sa žltá latexová šťava používa na leptanie bradavíc.

Toxicita: pre výraznú jedovatosť drogy pre ľudí a zvieratá musí byť akékoľvek použitie konzultované s lekárom. Šťava z čerstvej rastliny nesmie vniknúť do oka z dôvodu rozleptania a trvalého poškodenia rohovky. Prekročenie terapeutických dávok (0,5 - 1 g vňate alebo 0,5 g koreňa) môže spôsobiť podráždenie ústnej dutiny a žalúdka, ktoré sa prejavuje pálením, bo­lesťami, vracaním až vnútorným krvácaním.