RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ
latinsky: Hippophae rhamnoides L.
česky: rakytník řešetlákový
anglicky: Sea Buckthorn
nemecky: Sanddorn
rusky: Облепиха крушиновидная

Opis: trváci, husto rozkonárený ker, vysoký 2 - 5 m, s dlhými podzemnými výbežkami, ktoré majú schopnosť pútať dusík. Konáriky sú zlatohnedé, lesklé, neskôr tmavohnedé, zakončené tmami. Listy sú čiarkovito kopijovité, 10 - 60 mm dlhé a 3 - 10 mm široké. Listová čepeľ je na líci sivozelená, na rube striebristá, neskôr pokrytá hnedočervenými šupinkami, celistvo okrajová. Kvety sú veľmi malé, dvojdomé, rozvíjajú sa pred vyrastaním listov. Samčie kvety sú žltkasté, sediace, v pazušných zväzočkoch; samičie sú zelenkasté, pokryté zlatistými šupinami, stopkaté, v krátkych strapcoch. Kvety sú v priemere 3 mm veľké, kvetná čiaška je dvojlaločná. Kvitnú v marci až apríli. Plody sú krátkostopkaté, oranžové bobule. Rastie v dvoch poddruhoch:

rakytník rešetliakovitý pravý (Hippophae rhamnoides subsp. rhamnoides) - konáre skrútené, uzlovité, veľmi tŕnité, konáriky krátke, súkvetie husté, plody valcovité,

rakytník rešetliakovitý karpatský (Hippophae rhamnoides subsp. carpatica Rousi) - konáre rovné, plody guľaté.

Rozšírenie a výskyt: fanerofyt, pochádzajúci z južnej a západnej Európy, kde rastie na piesočnatých dunách prímorských oblastí a štrkových nánosoch riek. Na Slovensku rastie na pieso čnatých, neutrálnych až zásaditých, často vápenatých pôdach, tiež pestovaný v záhradách, na plantážach (Plavnica, Plavec) a v parkoch ako okrasná drevina. V Českej republike je roztrúsený po celom území, hlavne v teplejších oblastiach.

Možnosti získania: zberom z pestovaných rastlín.

Droga: usušený plod rakytníka -Hippophae fructus. Pomer zosušenia je 6 : 1. Z plodov sa získava rakytníkový olej - Hippophae oleum.

Obsahové látky: oleje (5 -7 %), cukry, triesloviny, flavonoidy, organické kyseliny, pektíny, vitamíny (C, B skupiny, A, D, F, K, vitamín P - rutín) a ďalšie biologicky aktívne látky, napr. alkaloid hippopheín.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: olej pôsobí regeneračné na epitelové bunky popálených a omrznutých tkanív, tiež pokožky (dermatologikum). Pôsobí ako biogénny stimulátor pamäti (antisklerotikum), tlmí bolesť (sedatívum). Z alkaloidu hippopheín vzniká biologický aktívny serotonín, ktorý pôsobí pri nadmernej psychickej záťaži (antidepresívum) a spomaľuje rast rakovinových buniek (kancerostatikum). Vitamíny a organické kyseliny pozitívne vplývajú na imunitný systém (vitamíniferum, imunostimulans). Celkovo droga pôsobí detoxikačne na organizmus.

Použitie: čerstvé a usušené plody rakytníka sa odporúčajú v profylaxii pri ochoreniach očí, v rekonvalescencii ochorení žalúdka (pri peptidických vredoch sa odporúča kombinovať s horčíkom), pri nádorových, zápalových a infekčných ochoreniach. Čerstvé plody sa môžu konzervovať. Usušené plody sa pridávajú do bylinných čajov (Rakytníkový čaj), používajú na výrobu extraktov, tinktúr a pod. V našich podmienkach je táto zaujímavá drevina málo docenená. Pre mohutný koreňový systém býva využívaná na spevnenie diaľničných násypov, pozdĺž ciest - vtedy nevhodná na zber plodov.

Toxicita: droga nemá nežiaduce účinky, ani kontraindikácie. V praxi sa osvedčilo podávanie rakytníkových plodov a oleja maximálne počas 6 týždňov. Potom je vhodné kúru prerušiť.

Ing. Miroslav Habán, PhD. – Ing. Marta Habánová, PhD. (zostavené z dostupných literárnych zdrojov a internetu)