Hamamel virgínsky
(Hamamelis virginiana h.)
česky: vilín virgínsky
anglicky: Witch-Hazel
nemecky: Virginischer Zauberstrauch
rusky

Z histórie: hamamel je liečivá rastlina, ktorej odvar z kôry a listov užívali severoamerickí Indiáni ako protizápalový prostriedok. Druhový názov má odvodený podľa miesta pôvodného výskytu - Virgínia. Do Európy ju priniesol Collinson v roku 1736.

Opis: drevina (ker až strom), vysoký až 7 m. Konáre sú lysavejúce. Listy sú veľké, 150 mm dlhé a 80 mm široké, kožovité s krátkou stopkou, končisté. Listová čepeľ má elipsovitý tvar, na okraji hrubo vrúbkovano zubatá. Kvety sú žlté, vyrastajú z pazúch listov, úzke korunné lupienky sú štyri, tyčinky sú krátke, kalich je štvorlistý. Kvitne veľmi zavčasu na jar alebo neskoro na jeseň. Plod je tobolka s dvoma čiernymi, olejnatými semenami. Semená sú jedlé.

Rozšírenie a výskyt: pôvodný druh zo Severejnej Ameriky. U nás sa miestami pestuje ako dekoratívna rastlina v parkoch, záhradách.

Možnosti získania: dovozom, často rezanej a lisovanej drogy. Hlavný exportér sú USA.

Droga: Slovenský liekopis (SL 1) uvádza ako drogu usušený vilínový list - Hamamelidis folium. Správnejší slovenský názov -hamamelový list uvádza Slovenský farmaceutický kódex (SFK 1). Droga musí obsahovať najmenej 7 %, resp. 3,5 % trieslovín, počítaných na vysušenú drogu. Pomer zosušenia je 5:1. Droga je oficinálna v mnohých liekopisoch. Drogou býva aj hamamelová kôra - Hamamelidis cortex.

Obsahové látky: hydrolyzovateľné triesloviny elágového typu -hamamelitaníny (3-9 %) so sacharidovou zložkou hamamelóza (hydroxymetylribóza), digaloylhexózy (12 %), silica (0,05 - 0,5 %) obsahujúca eugenol a seskviterpény, saponíny, flavonoidy, cholín, vitamín C.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: listová droga urýchľuje zrážanie krvi a zastavuje krvácanie (hemostatikum, hemostyptikum); má dezinfekčný a tonizujúci účinok na pokožku, pôsobí sťahujúco a znižuje vylučovanie a vstrebávanie (adstringens), zvyšuje odolnosť cievnych stien a napätie žíl (venetonikum).

Použitie: zvonka vo forme extraktov (Hamamelidis extractum), mastí a čapíkov pri krvácajúcich hemoroidoch, zložka prípravkov proti zápalom slizníc, pokožky a žíl, na kŕčové žily (varixy), rany. Pre dezinfekčný, hemostatický a tonizujúci efekt sa používa do kozmetických prípravkov (pleťové vody, vody po holení a pod.) ako hamamelová voda (Hamamelidis aqua). Extrakt je možné použiť proti lupinám. V homeopatii sa používajú čerstvé výhonky a kôra.

AdSense