PAGAŠTAN KONSKÝ(Aesculus hippocastanum L.)
pagaštanovité (Aesculaceae)
česky: jírovec maďal
anglicky: Horse Chestnut
nemecky: Gemeine Rosskastanie
rusky: Конский каштан обыкновенный

Opis: strom vysoký až 25 m, so šupinovitou, sivohnedou kôrou. Konáriky sú hnedo plstnaté, púčiky hrubé, 35 mm dlhé, intenzívne lepkavé. Listy sú dlaňovito zložené, 5 - 7-početné, so stopkou až 0,2 m dlhou. Lístky sú obrátene vajcovité, na báze klinovité, až 0,25 m dlhé, na líci lysé a na rube pokryté červenohnedou plsťou. Okraj čepele je vrúbkovito pílkovitý. Súkvetie tvorí kužeľovitá, vzpriamená metlina, 0,15 - 0,30 m dlhá. Korunné lupienky sú obrátene vajcovité, 10-18 mm dlhé, biele, na báze so žltou alebo červenou škvrnou; na okraji kučeravé a brvité. Kališné lístky sú zrastené na nerovnomerný, päťlaločný kalich. Kvitne v apríli až máji. Plod je zelená tobolka, v priemere veľká až 60 mm, pokrytá mäkkými ostňami, zvyčajne obsahujúca dve guľaté, 20 - 40 mm veľké semená. Osemenie je lesklé, červenohnedé, s veľkou svetlou škvrnou (hilum).

Rozšírenie a výskyt: pôvodný druh z juhovýchodnej Európy (Balkán) a Kaukazu. U nás sa vysádza a pestuje najčastejšie v parkoch ako okrasný strom; alebo strom pozdĺž ciest, alejí. Môže splanievať.

Možnosti získania: zberom z pestovaných stromov.

Droga: usušené, dokonalé zrelé semeno pagaštanu - Hippocastani semen, samovoľne vypadnuté z plodov. Pomer zosušenia je 3 - 2 : 1. Zriedkavo sa zberá usušený kvet pagaštanu bez stopiek - Hippocastani flos seu Castanae aequinae a pagaštanový list - Hippocastani folium. Pomer zosušenia je 6 : 1 (kvet) a 4 : 1 (list).

Obsahové látky: zmes triterpénových saponínov: escín s aglykónmi protoescigenín, baringtogenol a ich derivátmi (8 - 28 %). Escín (do 13 %) je zmesou nehemolyzujúceho kryptoescínu a hemolyzujúceho p-escínu. Ďalej je v semene škrob (50 - 60 %), bielkoviny (8-10 %), olej (7-8 %), flavonoidy (0,15 %), najmä deriváty kempferolu a kvercetínu; purínové deriváty (adenín, adenozín, kyselina močová), kumaríny (eskulín, eskuletín, fraxín a i.). 0 Liečivé vlastnosti a účinnosť: escín a flavonoidy rozširujú tepny (vazotonikum), kumaríny zvyšujú odolnosť cievnych stien a napätie žíl (venetonikum). Escín má malú hemolytickú účinnosť a zlepšuje vylučovanie hlienu (expektorans), znižuje zrážanlivosť krvi v cievach (antitrombotikum). Protizápalové (antiflogistikum) a protiopuchlinové (antiedematikum) účinky sú spôsobené zlepšenou cirkuláciou a menšou priepustnosťou kapilárnych stien. 0 Použitie: v terapii izolovaný escín a eskulín vo forme tabliet, toboliek a pod., tiež štandardizovaný tekutý extrakt (Hippocastani extraxtum fluidum normatum), najmä na normalizáciu zvýšenej priepustnosti krvných ciev, tkanív a zvýšeného tlaku v žilách, pri kŕčových žilách (varixoch), vrede predkolenia (ulcus cruris), hemoroidoch, proti zápalom, opuchlinám (edémom) a na spomalenie zrážanlivosti krvi.

Pre obsah kumarínov sa používa pri výrobe opaľovacích krémov a ochranných mastí (absorbent ultrafialových lúčov). Využitie semien je rôzne: priemyselne ako súčasť pracích prostriedkov, do hasiacich prístrojov; na výrobu homeopatík a i.; čerstvé semená sa používajú ako krmivo pre divú zver. Kôra sa používa na extrahovanie flavonoidov a eskulínu. Usušený kvet sa dáva do bielizníkov proti moliam.

Toxicita: vyššie dávky môžu pôsobiť toxicky, vyvolať priotrávenie spôsobujúce vracanie, spavosť, bolesť hlavy a horúčku.