Pyštek obyčajný
(Linaria vulgaris Mill.);
česky: lnice obecná (květel);
anglicky: Toadflax;
nemecky: Gemeines Leinkraut;
rusky: Льнянка обыкновенная
Opis: trváca bylina, vysoká 0,2 – 0,5 (0,8) m. Podzemok drevnatie. Stonka je priama, holá, jednoduchá alebo rozkonárená, husto olistená. Listy sú čiarkovito kopijovité až úzko elipsovité, celistvookrajové, ku stonke striedavo sediace. Kvety žlté, stopkaté, v hustých vrcholových strapcoch, vyrastajú z pazúch podporných listeňov. Listene dolných kvetov sú dlhšie ako horných. Kvetnaté stopky sú žliazkaté. Kalich je hlboko strihaný, päťzubý. Koruna je sírovo žltá až biela, na spodnom pysku oranžová, dlhá 20 – 35 mm. Kvitne od júna do októbra. Plody sú dvojpúzdrové, vajcovité tobolky, dlhé 5 – 10 mm. Semená sú ploské s bielym lemom. Flóra Slovenska zahŕňa 5 diploidných druhov pyšteka a jeden tetraploidný kríženec (Májovský – Hegedüšová, 1997).
Rozšírenie a výskyt: geofyt, rozšírený v meridionálnej, boreálnej až suboceánickej oblasti Európy a Ázie, v Severnej až Južnej Amerike. Rastie na suchých stanovištiach, pasienkoch, medziach, vinohradoch a ruderálnych miestach. Na Slovensku od nížin do horských oblastí ako súčasť synantropnej vegetácie. Rastie takmer na všetkých pôdotvorných substrátoch, na rôznych pôdnych druhoch a typoch, kyslej až zásaditej pôdnej reakcie.
Možnosti získania: zberom z prírody.
Droga: usušená kvitnúca vňať – Linariae herba (syn.: Antirrhini linariae herba). Pomer zosušenia je 5 : 1.
Obsahové látky: flavónové glykozidy (linarín, linaracín, pektolinerín /neolinarín/), alkaloid peganín (vazicín), organické kyseliny (mravčia, octová, jablčná, oxyglutámová, antirínová, askorbová a i.), triesloviny, minerálne látky, sacharidy, pektín.
Liečivé vlastnosti a účinnosť: alkaloid peganín účinkuje preháňavo (laxatívum) a súčasne pôsobí na zlepšenie prietoku žlče do dvanástnika za spolupôsobenia flavónových glykozidov, ktoré sú horkej chuti (cholagogum). Flavonoidy účinkujú močopudne (diuretikum). Komplex účinných látok vo vňati pôsobí protizápalovo (antiflogistikum).
Použitie: vo forme záparu sa vňať vnútorne užíva ako diuretický a laxatívny prostriedok; tiež pri dyspepsiách spojených s meteorizmom (nadmernou plynatosťou), pri poruchách činnosti žlčovodov. Zvonka sa používa vo forme kašovitého mliečneho odvaru (20 g drogy na 500 ml) pri kožných vyrážkach, zápaloch. Odvar sa používa pri hemoroidoch, kožných poraneniach a zápale očných spojoviek (v kombinácii s očiankou). V podpornej liečbe inflamovaných hemoroidov sa okrem čerstvej šťavy a odvaru môže použiť vo forme masti – Linariae unguentum, ktorú prvýkrát pripravil lekár J. Wolpius. Tinktúra sa užíva pri ochoreniach močových ciest aj prostaty. V homeopatii sa používa proti hnačkám a nočnému pomočovaniu detí. Pyštek patrí medzi farbiarske rastliny.
Toxicita: pri dodržaní terapeutickej dávky (1,5 – 3 g drogy) sa nezistili nepriaznivé vedľajšie účinky. Kúru treba rozhodne prerušiť, ak sa vyskytnú nežiaduce účinky.
Text a foto: Ing. Miroslav Habán, PhD.