Senovka grécka; (Trigonella foenum-graecum L.); česky: pískavice řecké seno; anglicky: Fenugreek; nemecky: Gelblicher Schabziegerklee; rusky: Пажитник сенной

Opis: jednoročná, intenzívne páchnuca bylina, vysoká 0,5 m. Stonka je vystúpava až vzpriamená, jemne chlpatá, okrúhla, bledozelenej farby. Listy sú striedavé, krátko stopkaté, trojpočetné. Stopkaté prílistky sú veľké, vajcovito končisté, chlpaté, zrastené s listovou stopkou. Lístky sú podlhovasto vajcovité, 20 – 50 mm dlhé a 10 – 15 mm široké, v hornej tretine pílkovito zúbkaté. Kvety sú po jednom až dvoch sediace v pazuchách listeňov. Kalich je rúrkovitý, 6 – 8 mm dlhý. Koruna je bledožltá, na báze bledofialová, 12 – 20 mm dlhá. Krídla koruny sú tak dlhé ako strieška, člnok je vpredu zaokrúhlený. Kvitne v apríli až júli, je medonosná. Plod je 100 – 120 mm dlhý, zobákovito špicatý struk s 10 až 20 semenami. Semeno je tvrdé, mierne ploské,  nepravidelného hranatého tvaru, s hlbokou priečnou ryhou; dlhé 3 – 5 mm, hrubé 2 – 3 mm; výrazne páchnuce. Farba bledožltá až žltohedá.

Rozšírenie a výskyt: stredomorský druh teplejších oblastí južnej Európy. Rastie na hlinitej až hlinitopiesočnatej pôde zásobenej vápnikom.  Na Slovensku sa prakticky nepestuje.

Možnosti získania: z  pestovateľských plôch. Pestuje sa hlavne v Číne, Indii, Maroku, Arménsku, Egypte, Etiópii a Turecku, odkiaľ sa dováža.

Droga: usušené semeno senovky gréckej – Foenugraeci semen (syn.: Trigonellae semen). Pomer zosušenia je 1,5 : 1.

Obsahové látky: sliz (do 30 %), proteíny (20 – 25 %), olej (5 – 10 %), steroidné saponíny s furostánovou štruktúrou (trigonelozid, diosgenín, gitogenín), ktorých obsah v semene je 1,2 – 2,3 %;  alkaloid trigonelín (0,1 – 0,3 %), cholín (0,05 %), amid kyseliny nikotínovej (vitamín PP – 3,5-18 mg %), flavonoidy (rutín, homoorientín, saponaretín, vitexín), horčiny, silica (0,02 %).

Liečivé vlastnosti a účinnosť: obsahové látky v droge pôsobia celkovo na posilnenie organizmu (roborans), obsah slizu podporuje tvorbu hlienu (mucilaginózum) a uvoľňuje napätie kože, účinkuje zmäkčujúco na sliznice, (emoliens), nikotínamid za spolupôsobenia rutínu zlepšuje vlásočnicový prietok krvi a látkovú premenu (metabolikum), čo je možné využiť pri nedostatku vitamínu PP (antipelargikum), na ktorého tvorbe sa zúčastňuje aj trigonelín.

Použitie: drogy ako externé emoliens vo forme kataplazmy na liečenie rôznych zápalov kože, vredov; tiež na zmäkčenie opuchov, podliatin, ako súčasť kúpeľov pri omrzlinách a popáleninách. Zvonka sa používajú 3 – 4 lyžice rozdrvenej drogy do 0,5 l vody. Kataplazmy (teplé obklady) sa pripravujú rozdrvením semien, ktoré sa rozotrú s vodou a kyselinou octovou (prípadne s octom) a miernym zahriatím. Pri zápalových ochoreniach  ústnej dutiny sa využíva ako kloktadlo. Droga býva zložkou žalúdočno-črevných, žlčopudných a prieduškových čajovinových zmesí a prípravkov. Na posilnenie organizmu sa užíva zápar alebo macerát pripravený z 0,5 – 3,0 g semena. Z tohto dôvodu sa pri vnútornom užívaní kombinuje s inými drogami. Odvar zo semien znižuje hladinu cukru v krvi (antidiabetikum).  V homeopatii sa používajú zrelé semená. Semeno sa používa do rôznych koreninových zmesí (karí, sambhár, berbere). Z naklíčených semien sa pripravujú šaláty. Senovka grécka má využitie ako krmovinárska rastlina. Pre obsah slizu sa využíva aj v textilnom priemysle ako apretačný prostriedok. Izolované obsahové látky zo semien sa využívajú pri syntéze steroidných hormónov, výrobe antikoncepčných tabletiek.

Toxicita: vedľajšie účinky neboli spozorované. Nepríjemný pach a horká chuť drogy obmedzuje je priame terapeutické použitie.

Text a foto: Ing. Miroslav Habán, PhD.