MÄTA PIEPORNÁ  (Mentha × piperita L.)
hluchavkovité   (Lamiaceae)
česky: máta peprná
anglicky: Peppermint
nemecky: Pfefferminze
rusky:  Мята перечная

Opis: kríženec mäty vodnej a klasnatej (Mentha aquatica × Mentha spicata). Trváca, výrazne aromatická bylina s drevnatejúcim podzemkom s podzemnými poplazmi. Byľ je priama, v hornej časti môže byť rozkonárená, vysoká 0,4 – 0,8 m. Stonka je štvorhranná, lysá až riedko chlpatá. Listy sú vajcovito kopijovité, stopkaté; 15 – 40 mm široké a 40 – 80 mm dlhé. Listová čepeľ je na báze zúžená, na okraji ostro pílkovitá, na vrchole ostro končistá, na lícnej strane takmer holá alebo riedko chlpatá, s početnými žliazkami, tzv. labiátového typu; na žilách na rube čepele hojnejšie pokrytá jednoduchými, 0,1 – 0,5 mm dlhými chlpmi a krátkymi papilkami.  Súkvetie je usporiadané vo vrcholovom, hustom, podlhovastom (vajcovito-kuželovitom až valcovitom) paklase, 30 – 70 mm dlhom. Kvety sú ? alové, kvitnú v júni až júli. Kalich je 2,5 – 3,5 mm dlhý, úzko rúrkovitý, strihaný, rúrka 13-žilová a zvonku pokrytá sediacimi žliazkami a papilkami. Plody sú takmer nevyvinuté, štyri tvrdky, zvyčajne sterilné. Druh je variabilný, najčastejšie sa pestujú formy rubescens s červenkasto-? alovými stonkami, označovaná ako anglická mäta (Blackmint) a pallescens so zelenkastými stonkami, označovaná ako francúzska, tzv. falcká mäta (Whitemint).  

Rozšírenie a výskyt: mediteránny druh – pochádza zo západnej Európy a v súčasnosti sa pestuje v miernych pásmach celého sveta, na Slovensku najmä v teplejších oblastiach, vo vlhších a stredne ťažkých pôdach. Môže dočasne splanievať.     Možnosti získania: zberom z pestovaných rastlín v záhradách. Pestujú sa rôzne odrody (´Mitcham´, ´Multimentha´, ´Perpeta´, ´Citrata´, ´Grüne Minze´ a i.).    

Droga: usušený list mäty piepornej – Menthae piperitae folium. Pomer zosušenia je 5 : 1. Z čerstvej kvitnúcej vňate sa destiláciou vodnou parou získava silica mäty piepornej – Menthae piperitae aetheroleum. Zo silice sa získava racemický mentol (Mentholum racemicum).     Obsahové látky: silica (0,5 – 4,0 %) obsahujúca mentol, mentolové estery, mentón, mentofurán, jasmón, piperitón, cineol, limonén a ďalšie monoterpény a seskviterpény. Ďalej sú to triesloviny (6 – 12 %), ? avonoidy, triterpény, organické kyseliny a i. 

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica a v nej zastúpený mentol má výrazné antiseptické vlastnosti, potláča citlivosť nervových zakončení a vyvoláva pocit chladu na koži, čím potláča pocity bolesti, svrbenia s pod. Obsah jasmónu v silici podmieňuje spolu s mentolom charakter arómy mätovej silice. Silica pôsobí na činnosť tráviacich enzýmov a podporuje chuť do jedenia (stomachikum). Terapeutickú účinnosť dopĺňajú triesloviny, ktoré spolu so silicou pôsobia pri dyspepsiách s meteorizmom (karminatívum). Potvrdil sa pozitívny účinok mentolu na centrálny nervový systém (stimulans). 

Použitie: usušený list, resp. vňať mäty piepornej patrí k najpoužívanejším liečivým drogám vo svete na podporenie tvorby žlče (cholagogum), na uvoľňovanie kŕčov (spazmolytikum) a zníženie bolestivých zažívacích ťažkostí spojených s nadúvaním (karminatívum). V terapii sa používa vnútorne vo forme záparu, odvaru a externe vo forme kúpeľov, mastí a masážnych emulzií. Zvonka sa používa aj pre antibakteriálny a dezodoračný účinok pri zápaloch nosnej dutiny vo forme inhalácie. Listová i vňaťová droga je súčasťou viacerých čajovinových zmesí. Používa sa aj vo veterinárnej medicíne. Je  výborné korigens chuti a vône. Silica i čistý mentol sa používa ako zložka mazadiel pri reume a migrénach; inhalačných prípravkov pri ochoreniach dýchacích ciest a mätová vňať sa používa ako korenina, prísada do alkoholických nápojov, likérov a pod.  

Toxicita: droga užívaná v terapeutických dávkach (1,5 g jednotlivo) nepôsobí toxicky a je vhodná pre staršie deti a starších ľudí. Dlhodobé užívanie drogy vo zvýšených dávkach sa neodporúča počas tehotenstva a pri ochoreniach obličiek. Čistý mentol a silica zrýchľuje činnosť srdca, zvyšuje krvný tlak a môže spôsobovať dýchavičnosť.  Predávkovanie mentolom vyvoláva vracanie, bolesti hlavy, poruchu súmernosti a zladenosti končatín (ataxia), stŕpnutie (stupor) až kŕčovité záchvaty (konvulzia).


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby