LEVANDUĽA ÚZKOLISTÁ
(Lavandula angustifolia Miller.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: levandula lékařská
anglicky: Common Lavender
nemecky: Echter Lavendel
rusky: Лаванда узколистная

Z histórie: levanduľa bola známa už v staroveku, avšak liečebne sa začala používať až v kláštornej medicíne.  

Opis: viacročný až trváci, výrazne aromatický poloker, vysoký 0,2 – 0,6 m. Stonky sú priame, štvorhranné, rozkonárené, listnaté; v ďalších vegetačných rokoch dolné časti drevnatejú. Listy sú podlhovasto kopijovité, celistvo okrajové s podvinutým okrajom; bielo plstnaté, neskôr lysé; 20 – 60 mm dlhé, 2,5 – 5 mm široké. Listene sú kožovité, obráteno vajcovité, hnedé až fialovo hnedé, dlhé 1 – 3 mm. Súkvetie je usporiadané v 6 – 10-kvetých papraslenoch, nakopených do valcovitého 20 – 80 mm dlhého paklasu. Stopka súkvetia je bezlistá, až 150 mm dlhá. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, žliazkato bodkovaný, dlhý 4,5 – 6 mm. Koruna je rúrkovito zvončekovitá, fialovo modrá, bielo plstnatá, zvnútra žliazkato páperistá, dlhá 10 – 12 mm. Kvitne v júni až auguste, medonosná. Plody sú lesklé, hnedé tvrdky.   

Rozšírenie a výskyt: chamefyt, pôvodný v južnej Európe a severnej Afrike, Stredomorí, rastie hlavne na vápencových podkladoch. U nás sa pestuje v záhradách aj poľných kultúrach (Šaľa).   

Možnosti získania: zberom z pestovateľských plôch. Pestujú sa rôzne odrody fialovomodrej (cv. ‚Krajová’), zriedkavo ružovej až bielej farby kvetov.   

Droga: usušený kvet levandule úzkolistej – Lavandulae flos. Pomer zosušenia je 6 : 1. Z usušených kvetov, ale tiež z čerstvých kvitnúcich vrcholov sa získava destiláciou s vodnou parou levanduľová silica – Lavandulae aetheroleum (syn. Lavandulae oleum). V ľudovom liečiteľstve sa používa aj usušený kvet so stopkou a vrchnými listami, tzv. levanduľová vňať – Lavandulae herba. Pomer zosušenia je 5 : 1.   

Obsahové látky: silica (1 – 5 %) obsahujúca linalylacetát (30 – 60 %) a jeho estery, linalol nerol, borneol, geraniol, cineol a karyofylén; ďalej triesloviny (cca 10 %), antokyány, horčiny, organické kyseliny (napr. kyselina rozmarínová).   

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica pôsobí mierne ukľudňujúco (sedatívum), má dezinfekčné účinky (antiseptikum) a pôsobí dráždivo na kožu (antireumatikum). Kyselina rozmarínová sa podieľa na antioxidačných, protizápalových a antimikrobiálnych účinkoch drogy. Komplex účinných zložiek drogy uvoľňuje kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum), podporuje trávenie (stomachikum) a zvýšenú tvorbu žlče (cholagogum).   

Použitie: droga je súčasťou viacerých vyrábaných čajovín. Používa sa pri bolestiach hlavy, nespavosti, nervovom vyčerpaní pre tlmiace účinky na centrálnu nervovú sústavu. Zvonka sa používa pri kožných chorobách vo forme obkladov, zábalov alebo kúpeľov. Silica získaná destiláciou sa používa ako dezi? ciens, na prekrvenie a utíšenie pokožky ako derivans, tiež ako korigens pachov – zložka mastí a roztokov. Využitie má v aromaterapii, homeopatii, aj v potravinárstve (výroba likérov) a kozmetickom priemysle (voňavky, parfumy, pleťové vody, šampóny a i). Obľúbené sú aj levanduľové vrecúška do bielizníkov a vankúšiky pre pokojný spánok.   

Toxicita: pri dodržaní terapeutickej dávky (1,5 g drogy jednorazovo) sa nezistili vedľajšie účinky. Vo zvýšených dávkach môže vyvolať závraty.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby