Matricaria recutita, čeľaď Asteraceae

CH: Jednoročná príjemne aromatická rastlina, dorastajúca do výšky 10 až 60 cm. Typickým znakom sú koncové úbory na dlhých stopkách. Kvet tvorí kužeľovité duté lôžko s drobnými žltými rúrkovitými kvetmi a bielymi súmernými jazykovitými kvetmi. Listy má dva- až trikrát perovito strihané s čiarkovitými a končistými segmentmi. Plody sú nažky.

DG: (Chamomillaeflos) Drogu tvoria plnokveté úbory s kužeľovitým lôžkom, s plievkami, rúrkovité kvety žlté, na obvode jazykovité kvety biele. Droga má osobitý príjemný aromatický pach a horkú aromatickú chuť.

OL: Najväčšiu časť účinkov rumančeka podmieňuje obsah silice (0,3 až 1,5 %). Jednou z hlavných protizápalovo účinných látok je zložka silice chamazulén, ale bisabolol a farnezén k tomuto účinku tiež prispievajú. Účinky silice ďalej dopĺňajú flavonoidy a kumaríny (herniarín, umbeliferón), ktoré pôsobia predovšetkým spazmolyticky. Z ďalších obsahových látok sa tu nachádzajú aj slizy, cholín a horčiny.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu záparu: 1,5 g (1 kávová lyžička) na šálku vody; pije sa niekoľkokrát denne; na kloktanie, výplachy a vonkajšie použitie sa pripravuje zápar z 3 g drogy na 100 ml vody, prípadne na kúpele tri polievkové lyžice na 5 l vody. Tinktúra: 20 – 40 kvapiek; užíva sa 2- až 5-krát denne.

P: Droga pôsobí protizápalovo na kožu i sliznice, proti kŕčom a nadúvaniu v detskej terapii, pôsobí aj pri žalúdočných a črevných ťažkostiach. Externe sa používa pri liečbe rán, kožných ochorení, popálenín a rôznych zápalov slizníc ako kloktadlo, obklad, kúpeľ, výplach, tinktúra.

IT: Nie sú známe.

NU: Nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny ani z nej získaných prípravkov, preto sa rumanček odporúča ako vhodný liek v pediatrickej a geriatrickej praxi. V súčasnosti sa stretávame s čoraz väčším počtom osôb, ktoré trpia alergiami spôsobenými látkami prírodného pôvodu. Obsahové látky rumančeka, a to kumaríny a flavonoidy (apigenín), sa zaraďujú medzi potenciálne kontaktné alergény a v ojedinelých prípadoch môžu vyvolať alergické reakcie. Príznaky alergií závisia od rozsahu a trvania kontaktu. Z tohto dôvodu je nevyhnutné zvýšiť pozornosť u pacientov, ktorí sú citliví na rastliny čeľade Asteraceae.

Rumanček kamilkový

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby