Hypericum perforatum, čeľaď Hypericaceae
CH: Trváca bylina, vysoká 60 – 100 cm. Listy sú celistvookrajové, sediace,vajcovitého až elipsovitého tvaru. Žltooranžové kvety vytvárajú vrcholík vidlíc.
DG: (Hyperici herba). Drogu tvoria celé alebo rezané usušené kvitnúce vrcholky materskej rastliny. Kvety sú päťpočetné, oranžovožlté, na okrajoch s čiernymi žľaznatými chlpmi, usporiadané do koncového vidlicovitého vrcholíka. Listy sú oválne, prísediace, s čiernymi žľaznatými chlpmi na okrajoch.
OL: Z celkového množstva obsahových látok, ktoré ľubovník obsahuje, sú farmakologicky účinné predovšetkým antraglykozidy – naftodiantróny (hypericín, pseudohypericín), flavonoidy (kvercetín, hyperozid, kvercitrín, izokvercitrín, rutín, kempferol) a floroglucinové deriváty. Vedľajšími látkami sú silica, katechínové triesloviny, prokyanidíny, leucoantokyanidíny, fenolové kyseliny, kumaríny, steroly a ich estery, mastné kyseliny, aminokyseliny, karotenoidy.
KI: Tehotenstvo, intenzívne vystavovanie sa slnečnému žiareniu alebo solárnemu ošetreniu.
D: Na prípravu záparu: 2 – 4 g sušenej drogy na šálku čaju; pije sa 1- až 2-krát denne počas maximálne 4 – 6 týždňov (0,2 až 1 mg hypericínu denne). Štandardizovaný extrakt: 300 mg 3-krát denne. Tekutý extrakt: 2 – 4 ml 3-krát denne. Tinktúra: 2 – 4 ml 3-krát denne.
P: Ľubovník sa pre jeho široké spektrum účinkov využíval v ľudovom liečiteľstve už v minulosti. V súčasnosti je známy predovšetkým ako prírodné antidepresívum. Indikuje sa v terapii miernej formy neurotickej depresie, pri melanchólii, migréne, hormonálnych poruchách, rôznych formách strachu, nervovej vyčerpanosti. Najnovšie sa uvažuje o využití aj jeho antimikrobiálnej, imunotropnej a cytotoxickej aktivity.
IT: Ľubovník je induktor pečeňových enzýmov (CYP 450) izoformy 3A4. Indukovaný enzým urýchlením metabolizmu liekov znižuje ich hladinu (warfarínu, teofilínu, digoxínu, cyklosporínu a orálnych kontraceptív) v krvi. Nie je vhodná ani kombinácia ľubovníka (inhibítor MAO) s liečivami zo skupiny fenyletylamínov a s potravinami, ako sú syry, víno, pivo, čokoláda, ktoré sú metabolizované MAO.
NU: V bežných terapeutických dávkach neboli v klinických štúdiách dokázané žiadne škodlivé účinky. Je však dôležité upozorniť pacienta na obmedzenie slnenia počas letných mesiacov vzhľadom na fotodynamický potenciál ľubovníka. Pri užití vysokých dávok a vystaveniu slnečnému žiareniu sa môže vyskytnúť fotosenzitívna reakcia. Prejavuje sa zápalom kože a spáleninami.