Podbeľ liečivý Slovensky: Podbeľ liečivý
latinsky: Tussilago farfara L.
česky: Podběl lékařský
anglicky: Coltsfoo
rusky:  Мать-и-мачеха обыкновенная 


Čeľaď: Astrovité (Asteraceae)

Podbeľ v staroveku používal Hippokrates proti suchému kašľu . Dioskúridés ktorý žil v Ríme na dvore Nerona , doporučoval proti suchému kašľu vdychovať dym z páleného podbeľového lístia.  Galenos považoval podbeľ za pľúcnu drogu, abatiša Hildegarda za prostriedok proti horúčke a ako chladiaci prostriedok.

Výskyt: Je rozšírená v celej Európe a v Ázii a to od nížin až do horského stupňa ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách. Podbeľ je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode.

Zber: kvetné úbory na začiatku kvitnutia v marci – apríli, listy v auguste – septembri.

Obsahuje: sliz, inulín, triesloviny, v malom množstve flavonoidy, rastlinné kyseliny, terpény, steroly, v stopových množstvách pyrolizidínové alkaloidy.

Liečivé účinky: Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.

Upozornenie: neodporúča sa používať pri alergii na astrovité rastliny, taktiež počas tehotenstva a dojčenia. Nesmie sa dlhodobo užívať (4 – 6 týždňov).

 

 

 

 

 

 

 

podbeľ liečivý


AdSense