Púpava lekárska slovensky: Púpava lekárska

latinsky: Taraxacum officinale

česky: Pampeliška lékařská

anglicky: Common dandelion

nemecky: Lövenzahn

francúzsky: Pissenlit

španielsky: Taraxacón

taliansky: Tarassaco

poľsky: Mniszek lekarski

maďarsky: Pongyola pitypang

Rusky: Одуванчик лекарственный

Čeľaď: čakankovité (Cichoriaceae)

 

 

Opis: Trváca bylina s prízemnou ružicou kopijovitých gracovitých listov. Na dutých stvoloch vyrastajú na lysom lôžku úbory žltých jazykovitých kvetov. Plody sú nažky s tenkým zobáčikom a chocholcom. rozšírený v mediteránnej až arktickej oblasti Európy a Ázie. Rastie na výživných, vlhkých až suchých, humóznych, piesočnatých a hlinitých pôdach. Na Slovensku i v Čechách hojne rozšírená, ako burinný druh mezofilných lúk, trávnych spoločenstiev, na medziach a úhoroch od nížin do horského stupňa.

 

Kvitne: od apríla do augusta

Zber: korene z prírody sa zberajú v skorých jarných mesiacoch, najlepšie však na jeseň, v auguste  až októbri

Obsahové látky a účinky: Hlavnú účinnú látku predstavujú horčiny (taraxacín, taraxacerín). Droga obsahuje tiež triterpény (taraxasterol), flavonoidy, sliz, karotenoidy a polysacharid inulín, soli draslíka, asi 4,5 %, silicu, vitamíny B, C a jód.

Je obľúbenou šalátovou a koreninovou zeleninou, konzumuje sa v čerstvom stave, pretože sušením sa jej účinok stráca. Obsahové látky podporujú trávenie, činnosť pečene, žlčníka a čriev. Pôsobí antibakteriálne, anthelminticky, antisepticky.

Použitie: horčiny ovplyvňujú tvorbu slín a žalúdočných štiav a spolu s ďalšími obsahovými látkami účinkujú ako metabolikum, podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a chuť do jedenia (amarum, stomachikum). Droga podporuje tvorbu žlče, uľahčuje jej prietok do dvanástorníka a uvoľňuje kŕče v žlčových cestách (cholagogum). Flavonoidy spolu s draslíkom pôsobí mierne močopudne (diuretikum). Inulín spolu s inozitom znižuje koncentráciu cukru (antidiabetikum).

Recepty:  vo forme odvaru alebo záparu (2 – 4 g drogy na 250 ml) pri ochoreniach pečene, obličiek, sleziny; pri poruchách trávenia, metabolizmu, pri dne, reume a ekzéme. Z kvetných úborov sa pripravuje púpavový med. Čerstvé listy sa používajú pri jarných jarných kúrach do zeleninových šalátov. Koreňová droga sa užíva v podpornej liečbe diabetes mellitus. Z púpavy lekárskej sa vyrábajú bylinné čaje, rastlinné prípravky, fytoterapeutiká a homeopatiká.

Výluh: na zápar 1 – 2 kávové lyžičky na šálku čaju, na odvar 3 – 4 kávové lyžičky. Tekutý extrakt: z listov 1 – 4 ml (1 : 1 v 25% etanole), z koreňa 2 – 8 ml; užíva sa 3-krát denne.

Tinktúra: z listovej drogy 2 – 5 ml, z koreňovej drogy 5 až 10 ml; užíva sa 3-krát denne.

Ľudové liečiteľstvo: ľudové liečiteľstvo používa púpavu na čistenie krvi na odstránenie škodlivých  látok, pri anémii, na liečbu močových kameňov, pri zápale močových ciest, pri chronickej únave, opuchmutých lymfatických žľazách, pri zväčšení sleziny, žlčopudný účinok, pri žltačke, horúčkovitom črevnom zápale, zápale žalúdočnej sliznice, na zníženie  hladiny krvného cukru.
Listy a stonky sú liečivé do slnovratu, potom sú liečivé korene. Čerstvé listy a stonky sa môžu použiť aj do šalátov, listy obsahujú  aj vitamín C. Na celkové prečistenie organizmu sa pije šťava z čerstvej rastliny 2 ?3-krát denne 1/2 čajovej lyžičky.

Toxicita: Pri dodržaní terapeutickej dávky sa nezistili vedľajšie účinky, kvitnúca rastlina môže spôsobiť peľovú alergiu.

Upozornenie: Z kvetov sa často pripravuje púpavový med, môžu však nastať zdravotné problémy. Peľ kvetu môže u niekoho vyvolať alergiu. V kvete sa tiež nachádzajú látky, ktoré môžu nepriaznivo pôsobiť na zrak, tiež môže spôsobiť vyrážky na tvári. Vhodnejšie je kúpiť med od spoľahlivého včelára.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby