Latinsky:  Alpinia officinarum
česky:     galgán
nemecky: Echte Galgant
anglicky:  Galangal
rusky:     Альпиния лекарственная

ďumbierovité (Zingiberaceae)

Opis: podzemok  uložený v zemi vyháňa priame 1- 1,5 m vysoké byle obalené kožovitými úzkokopijovitými, celistvookrajovými, 30cm dlhými a 2 cm širokými listami s koncovými 10 cm dlhým strapcom  bielych voňavých kvetov. Plody po dozretí tvoria guľaté červené bobule veľkosti hrachu obsahujúce 2 – 3 tmavohnedé semená s horkou chuťou.

Zber: vykopávajú sa bohato rozkonárené, približne 10 – 15 rokov staré čiernohnedé podzemky – galgan – Galgangae rhizoma.

Obsahové látky a účinky: podzemok galganu obsahuje účinné látky ako galangol, silice a flakóny s obsahom engenolu a galangolu. Látky obsiahnuté v galgane pôsobia pri zlom vylučovaní žlče, obmedzenej sekrécii žalúdočnej šťavy a pri nechutenstve, zlepšuje látkovú premenu. Zvonku ho môžeme použiť pri reumatizme. Galganové víno zlepšuje mužskú potenciu. Podzemok možno použiť ako afrodiziakum. Prirodzene reguluje pochody v panve. Má však nepríjemnú horkú chuť.

Použitie a recepty: pri zlom vylučovaní žlče, obmedzenej sekrécii žalúdočnej šťavy a pri nechutenstve pripravíme čaj: 2 čajové lyžičky sekaného podzemku na 1 l vriacej vody macerujeme 5 min., pije sa 1 šálka nesladeného čaju 3-krát denne po hltoch. Pri nechutenstve aspoň ? hodinu pred jedením

V Thajsku a Číne sa používa ako korenina. Má podobnú, ale jemnejšiu chuť ako ďumbier. Tvorí základ indonézskej koreniny Nasi goreng. Tvorí aj zložku švédskych kvapiek.

Ľudové použitie: Pomáha pri srdcovej slabosti zo záťaže (vysoké pracovné tempo, stres). Podľa sv. Hildegardy treba užiť dávku v množstve na 1 – 2 špičky noža galganového prášku do vody alebo priamo do úst a dostaví sa úľava.

Galganová voda je vhodným prostriedkom proti chrípke a vírusovým ochoreniam, pôsobí aj pri teplote. Galgan sa rozpustí v čerstvej vode, pridá sa trocha malinovej šťav.. Výskumy ukazujú, že  vírusy zohrávajú určitú úlohu aj pri vzniku rakoviny. Zrejme aj nedoliečené vírusové ochorenia sa môžu neskôr prejaviť na genéze rakoviny. Galgan pomáha tiež pri liečení pásového oparu, stareckých problémoch, pri bolesti chrbta. Na tieto problémy sv. Hildegarda odporúča užívať elixír z galganu.

Príprava: ? čajovej lyžičky galganového prášku  krátko povaríme v 150 ml vína a pijeme 2-krát denne teplé.

Galganový prášok sa nesmie použiť v biokvalite. Biopestovanie galgan znehodnocuje a  pri pestovaní stráca na svojej sile a kvalite.

Podľa sv. Hildegardy galgan lieči:

  • horúčku
  • mobilizuje energiu a podporuje imunitu
  • zabraňuje v črevách rastu baktérií, húb a vírusov

V období chrípky preventívne pijeme 2-krát denne pohár galganovej malinovej vody počas jedného týždňa, potom týždeň vynecháme a následne opakujeme jednotýždňovú kúru.

Nežiaduce účinky: sa môžu prejaviť pri predávkovaní alebo v kombinácii s liečivami – nauzea, zvracanie, hnačky.

Upozornenie: neužívať v tehotenstve, pri chronických zažívacích problémoch.


AdSense