Dúška materina

Dúška materina
Latinsky: Thymus serpyllum
česky: mateřídouška úzkolistá
Nemecky: Quendel, Wilder thymian
Anglicky: Wild Thyme
rusky: Шандра обыкновенная
maďarsky: mezei kakukkfű
Francúzky: Thym serpolet
španielsky: Tomillo serpol
taliansky: Timo Serpillo, Pepolino
poľsky: Marciezanka piaskowa

čeľaď: Lamiaceae

Ľudové názvy: materidúška, živilka, kukučky

 

 

 

Opis: Trváca poliehavá bylina (T. vulgaris – vždyzelený poloker) s drobnými fialovočervenými až červenými koncovými kvetmi v papraslenoch. Plody sú tvrdky.

Rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch.

Drogu (Serpylli herba) tvorí usušená vňať rastliny bez drevnatejúcich častí. Byľ je oblá s okrúhlovajcovitými, takmer sediacimi listami s mierne ohnutým okrajom. Drobné kvety sú fialovej farby, zoskupené v koncových papraslenoch. Droga má príjemný aromatický pach a korenistú, horkastú chuť. Drogu (Thymi herba) tvoria takmer štvorhranné chlpaté byle so sediacimi, pozdĺžne vajcovitými až čiarkovitými listami. Kvety sú biele alebo purpurové v praslenoch.

Kvitne: od mája do júna.

Zber: máj - august

Zbiera sa kvitnúca vňať. Pri zbere sa odstrihujú nezdrevnatené časti vňate ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Sušíme prirodzeným teplom v tenkých vrstvách na vzdušných miestach. Keďže rastlina je níz­ka, usadzuje sa na nej veľa prachu a pri dažďoch aj blato. Preto treba usušenú drogu preosiať na site s okami 2 x 2 mm. Pomer zoschnutia: 4:1. Pomerne dobre sa suší, a zvyčajne neplesnivie.

Obsahové látky a účinky: Hlavnou účinnou látkou je silica (tymol, karvakrol, citral). Droga ďalej obsahuje triesloviny, flavonoidy a triterpény. ( obsahuje aj horčiny).  Obsah silice podmieňuje antibakteriálny a antiseptický účinok drogy. Pôsobí aj ako expektorans, bronchospazmolytikum a antiflogistikum. Indikuje sa v terapii zápalových ochorení dýchacích ciest, ústnej dutiny a faryngu vo forme záparov, výplachov a kloktadiel. Občas sa z drogy používajú aj kúpele na celkové povzbudenie.

Použitie a recepty:   používa sa pre protibakteriálne, protivírusové a protiplesňové účinky silice a liečivé účinky ostatných obsahových látok vnútorne  a aj ako kloktadlo na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny, na odhlienenie a zmiernenie kašľa, tráviace poruchy - najmä proti hnačke, pri únave alebo nervovej vyčerpanosti či precitlivenosti, proti ekzémom a zápalom kože.

Recepty:

Zápar : 1 čajová lyžička na šálku sa zaparí vriacou vodou, krátko sa vylúhuje. Užíva sa niekoľkokrát denne.

Prísada do kúpeľa: na celý kúpeľ  sa pridá 200 g dúšky

Tinktúra : fľaša sa po hrdlo naplní kvetmi, zalejú sa ražným alebo ovocným liehom, nechajú sa 14 dní stáť na slnečnom mieste.  Užíva sa 2 – 6 ml 3-krát denne, prípadne  5 – 15 ml denne.

Olej : kvety sa voľne nasypú fľaše a zalejú za studena lisovaným olejom asi dva prsty nad kvetmi. Necháme 14 dní stáť na slnečnom mieste.

Sirup : kvety a stonky sa naložia do pohára, navrstvia sa cukrom a silne natlačia. Nechajú sa 3 týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení treba cukrom presýtené stonky a kvety opláchnuť vodou a vodu pridať do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na sporáku, nesmie vrieť a nemá byť prihustý.

Ľudové liečiteľstvo: súčasť čajovín proti kašľu, lieči aj zastarané a chronické ochorenia , pomoc pri čiernom kašli, na posilnenie organizmu pri nervovej vyčerpanosti, uvoľňuje kŕče pri menštruácii,  pri plynatosti šálka záparu s citrónom pomáha pri dlhotrvajúcom čkaní, pri zápachu z úst. Zvonka: kúpele malých neprospievajúcich detí, reumatické bolesti ? obklady.

Nežiaduce účinky: V terapeutických dávkach sa nezaznamenali žiadne nežiaduce účinky  drogy. Izolovaná silica môže vo vysokých dávkach pôsobiť dráždivo až toxicky.

Toxické príznaky tymolu: srdcová zástava, kŕče, závraty, bolesť žalúdka, hyperémia - prekrvenie, bolesti hlavy, zápal, nauzeu, lapanie po dychu a vracanie.

Upozornenie: Prípravky s obsahom silice nie sú vhodné pre deti do 2 rokov. Izolovaná silica sa pre obsah tymolu nesmie užívať samostatne, ani priamo aplikovať na pokožku.

Terapeutická skupina: expektorans, bronchospazmolytikum a antiflogistikum

Zaujímavosť: Je to mimoriadne premenlivý druh. Podobné účinky má aj dúška tymianová (Thymus vulgaris), ktorá sa u nás iba pestuje. Izolovaná silica je súčasťou masti vyrábaných na prekrvenie pokožky. Vo Francúzsku sa používa aj ako korenina, silica je obľúbená pri výrobe voňaviek.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby