Slovensky: Čakanka obyčajná
Latinsky: Cichorium intybus
Česky: Čekanka obecná
Anglicky: Chicory, Succory
Nemecky: Gemeine Wegwarte, Zichorie
Rusky: Цикорий обыкновенный
Francúzsky: Chicorée sauvage
Španielsky: Xicoira
Taliansky: Cicoria
Poľsky: Cykoria podróźnik
Maďarsky: Mezei katáng
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Pochádza zo Stredomoria. Poznali ju už v dobe Antiky, kedy sa konzumovala ako šalátová zelenina s liečivými účinkami. V Egypte ju považovali za výnimočnú šalátovú zeleninu a v lekárstve sa jej kvety a plody používali ako všeliek. V starovekých kultúrach Východu patrila čakanka medzi magické rastliny, ktoré pri správnom použití nosili krásu a obľubu.
Opis: Trváca bylina, 30-150 cm vysoká, mlieko roniaca rastlina s hrubým podzemkom. Má vretenovitý koreň, z ktorého vyrastá najskôr ružica prízemných listov a neskôr až meter vysoká, rozkonárená, viac menej chlpatá byľ so sediacimi listami. Jasno modré úbory kvetov. Obsahuje mliečnu šťavu. Kvitne od júla do septembra.
Droga: Radix, Herba, Flos cichorii (Cichorii intybi). Bez pachu, horkej chuti.
Zber: Zbierame koreň, alebo i kvitnúcu vňať, prípadne iba kvety. Kvety by sa mali zbierať za slnečného počasia. Koreň sa zbiera na jeseň. Po zbere a umytí sa rozreže na asi 15 cm dlhé kúsky. Sušíme prirodzeným teplom, v tenkých vrstvách bez obracania.
Obsahové látky: Obsahuje cichoriín, glykozidické horčiny intybín, cholín, v koreni aj inulín, éterický olej, mastný olej, živicu, triesloviny, cukry a iné látky, v kvetoch ešte modrý antokyan.
Liečebné použitie: Liečivá i technická droga. Podporuje trávenie, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri nervovej únave z prepracovanosti, napomáha látkovej premene. Koreň sa uplatňuje pri liečbe cukrovky. Mladé čerstvé listy možno v domácnosti upotrebiť ako šalát.