Slovensky: Fenikel obyčajný
Latinsky: Foeniculum vulgare
Česky: Fenykl obecný
Anglicky: Fenchel
Nemecky: Gewüzfenchel
Rusky: Фенхель обыкновенный
Francúzsky: Fenouil officinal
Španielsky: Hinojó común
Taliansky: Finocchio selvatico
Poľsky: Koper wloski
Maďarsky: Közönséges harmatkása
Čeľaď: zelerovité (Apiaceae)
Pochádza zo Stredomoria, postupne sa rozšíril v strednej Európe, na Strednom východe a v Amerike.
Opis: Je to mohutná, až 2 m vysoká, dvojročná až trváca zelerovitá rastlina s listami mnohonásobne perovito delenými na nitkové útvary. Žlté, voňavé kvety sú zoskupené do zložených okolíkov a nemajú obaly ani obalčeky. Plody sú visiace dvojnažky. Je aj vynikajúcou medonosnou rastlinou.
Kvitne: fenikel kvitne od júla do októbra.
Zber: Zbierame plody (semená) spravidla v druhom roku, spravidla dva až trikrát do roka a to tak, že najskôr odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne. Sušia sa v prievane.
Droga: pre farmaceutické účely je zrelý, usušený feniklový plod - Foeniculi fructus, špecifikovaný na feniklový plod sladký - Foeniculi dulcis fructus (svetlozelená farba) a feniklový plod horký - Foeniculi amari fructus (hnedozelená farba). Z plodov sa získava destiláciou vodnou parou feniklová silica - Foeniculi aetheroleum.
Účinné látky: Plody obsahujú 2-6% silice, 9-12% oleja, cukor, anetol, fenchon, metylchavikol, kyselinu anízovú, pinén, lomonén a iné. Charakteristická feniklová vôňa pochádza z anetolu a fenchonu. 100 g čerstvých listov obsahuje 247,3 mg vitamínu C.
Liečivé účinky: Fenikel sa využíva vo farmaceutickom priemysle aj v ľudovom liečiteľstve ako prostriedok proti nadúvaniu a na povzbudenie črevnej činnosti, na uvoľňovanie hlienov, zvýšenie tvorby materského mlieka, pričom má blahodarný vplyv aj na trávenie dojčiat, umývanie zapálených očí a kozmetické obklady na tvár.
Pôsobí ako výborné karminatívum, má aj dobré spazmolytické účinky. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a povzbudzuje črevnú peristaltiku. Ako veľmi bezpečná rastlinná droga je obľúbeným výživovým doplnkom u detí pri ľahších tráviacich ťažkostiach.
Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe kontraindikácie pre bylinkové čaje. Iné liekové formy (ako napr. izolovaná silica) nie sú vhodné na použitie v tehotenstve. Rovnako nie je vhodné použitie u novonarodených detí (15 - 20 dní). Tiež je nutná opatrnosť u pacientov so zápalovým ochorením obličiek.
Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny, preto sa odporúča ako vhodný liek v pediatrickej praxi ako aj počas dojčenia.
Recepty:
Zmes pri nervozite a problémoch so spaním:
rebríček 25 g, rumanček 15 g, koreň valeriány 10 g, fenikel 5 g
Zmes na žalúdočné vredy:
10 g rumančeka (Matricaria recutita), 10 g fenikla (Foeniculum vulgare), 10 g ibiša (Althaea officinalis), 10 g koreňa pyru (Elytrigia repens),10 g sladovky hladkoplodej (Glycyrrhiza glabra). 1 lyžička zmesi sa zaleje pohárom vriacej vody,1 pohár precedeného výluhu vypiť pred spaním.
Čajovinové zmesi s feniklom sa používajú pri zápche, na podporu tvorby materského mlieka, pri chorobách močového ústrojenstva a tiež ako doplnková liečba pri cukrovke. Zo silice rastliny sa vyrába feniklová voda (Aqua foeniculi), ktorá sa používa na kloktanie a ošetrovanie očí.
Plod feniklu – pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom čreva, uľahčuje vykašliavanie a podporuje tvorbu mlieka. Zápar: ½ lyžičky semien fenikla na šálku vody, pije sa 2 - 3-krát denne.