Slovensky: Fazuľa obyčajná
Latinsky: Phaseolus vulgari
Česky: Fazol obecný
Anglicky: Kidney-Bean
Nemecky: Garten-Bohne
Rusky: фасоль обыкновенная

Francúzsky: Haricot
Španielsky: Fasol
Taliansky: Fagiolo
Poľsky: Fazola zwyczajna
Maďarsky: Bab

bôbovité (Fabaceae)

 


 

 

Opis: Fazuľa sa rozšírila do Európy z tropickej Ameriky. Fazuľa je dobre známa a obľúbená pestovaná strukovina. Je to jednoročná bylina, ktorej kríčkovité formy dosahujú výšku až 50 cm, popínavé až niekoľko metrov. Listy sú perovito zložené, trojpočetné s vajcovitými celistvookrajovými končistými lístkami. Kvety sa vyvíjajú v málokvetých strapcoch, sú päťpočetné a obojpohlavné. Biela, červená, ružová, žltkastá alebo bielo červená koruna kvetov sa skladá z člnka, dvoch krídel a striešky. Fazuľa je zväčša samoopelivá, zriedka cudzoopelivá.

Plody sú struky, z hľadiska veľkosti, tvaru, sfarbenia, ale aj počtu, tvaru, veľkosti a sfarbenia semien veľmi variabilné.

Pestuje sa v dvoch taxónoch: fazuľa obyčajná popínavá (var. vulgaris) a fazuľa obyčajná kríčková (var. nanus).

Kvitne: Kvitne od júna do septembra.

Zber: U nás sa pestuje zo semien mnoho odrôd ako strukovina na poliach a v záhradách. Zberajú sa struky fazule vhodných odrôd,  keď sú semená zrelé, ale struky nie sú ešte celkom suché. Semená sa vylúskajú a struky sa dosušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote 40 °C.

Droga: usušené oplodie svetlých strukov sa označuje ako fazuľový plod bez semena – Phaseoli fructus sine seminum (syn.: Phaseoli pericarpium).

Pomer zosušenia:  2 : 1.

Obsahové látky a účinky: Fazuľa obsahuje glukokinin, viaceré aminokyseliny (arginín, tryptofán, asparagin, tyrozín), flavonoidy, sacharidy, kyselinu kremičitú a minerálne látky.

Kyselina kremičitá a flavonoidy účinkujú močopudne (diuretikum). Za spolupôsobenia ostatných látok vo fazuli dochádza k vylučovaniu odpadových látok a sodíka (metabolikum).  Glukokinín znižuje glykémiu – hladinu cukru v krvi (antidiabetikum).

Použitie: Mladé fazuľové struky sú cennou a výbornou zeleninou, vhodnou na prípravu polievok, omáčky, príloh a šalátov. Môžu sa  uchovávať aj zmrazením  - pokrájané a krátko povarené. Semená fazule obsahujú výživný legumin a škrob. Balastné látky zo semenných obalov sú cenné pri úprave peristaltiky čriev. Niektoré odrody fazule sa pre svoje pekné kvety struky využívajú aj ako okrasné rastliny

Ľudové liečiteľstvo: nielen v ľudovom liečiteľstve sa užíva fazuľa v podpornej liečbe cukrovky (diabetes mellitus) na zníženie hladiny cukru v krvi. Tento účinok sa pripisuje glukokinínu a arginínu. Ďalej sa používa pri zápale obličiek, močového mechúra, obličkových kameňoch, liečbe dny a reumatizmu,  tiež na znižovanie vysokého krvného tlaku.

Recepty:

Odvar: pripraví sa zo štyroch priehrští vysušených rozdrobených strukov fazule,  nechajú sa niekoľko hodín napučať v 2 l vody, voda sa varom odparí asi na 1/2 l  tekutiny, pije sa pred jedením.

Zápar:  sa pripraví  z čaju obsahujúceho fazuľové struky vyrábané vo farmaceutickom priemysle. 1 polievková lyžica čajovej zmesi sa zaleje 1/4 l vody a nechá sa vylúhoval. Čaj sa pije teplý 3-krát denne.

Pri ekzéme:  sa používa prášok zo semena fazule na obklady.

Toxicita: usušené oplodie nie je toxické. Semená sa nesmú konzumovať čerstvé pre obsah toxalbumínu fazínu, ktorý sa varom denaturuje. Po konzumácii čerstvých semien môžu nastať koliky a ťažké krvácavé stavy.

Terapeutická skupina: diuretikum, metabolikum,  antidiabetikum


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby