Liečivé rastliny | Léčivé rostliny - časopis z Herby

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania | články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Praslička roľná

E-mail Tlačiť PDF

Equisetum arvense

čeľaď Equisetaceae

CH: Trváca bylina dorastajúca do výšky 10 – 60 cm. Na jar vyrastá žltá až červenohnedá plodná byľ s blanitou pošvou na každom článku, zakončená výtrusným klasom. Po odumretí tohto výhonku vyrastie v lete neplodná zelená, praslenovito rozkonárená, drsná stonka.

DG: (Equiseti herba) Drogu tvoria iba neplodné zelené byle, ktoré sú tuhé, duté, veľmi krehké, článkované a mnohorebrové. V článkoch sa praslenovite rozkonárujú na jednoduchšie konáriky. Droga je bez zápachu a má nevýraznú chuť.

OL: Hlavnou účinnou zložkou prasličky je kyselina kremičitá, ktorej obsah v droge sa pohybuje až do 10 %. Ďalej obsahuje saponíny (ekvizetonín), flavonoidy (kvercetínové, kempferolové a luteolínové glykozidy) a stopy alkaloidov, hliníka a draslíka.

KI: Praslička nie je vhodná pre pacientov s kardiopatiami alebo nefrózou. Nie je vhodná ani pre dojčatá, malé deti, tehotné alebo dojčiace ženy.

D: Na prípravu záparu: 1,5 g drogy na šálku vody; pije sa niekoľkokrát denne. Tekutý extrakt: 2 – 4 ml; užíva sa denne. Tinktúra: 2 až 6 ml denne.

P: Droga sa terapeuticky používa predovšetkým ako diuretikum bez zmeny elektrolytov, čo sa využíva pri liečbe a prevencii močových kameňov a pri zápale močových ciest. Močopudné účinky podmieňujú aj flavonoidy a dusičnan draselný.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Napriek tomu nie je vhodné užívať dlhšie ako 7 dní. V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť seboroická dermatitída.

UP: U detí môže pri žuvaní surových stoniek prasličky vzniknúť otrava, ktorá sa prejavuje rovnako ako pri otrave nikotínom. Užívanie surovej rastliny spôsobuje znížený obsah tiamínu (vitamínu B1).

Praslička roľná

 
Reklamný prúžok

Herba na FacebookuShopHerba

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Anketa

V súčasnej dobe žiadne ankety k dispozícii