Klimaktérium (prechod) nastupuje medzi 45.a 55. rokom života ženy. Je to prirodzené obdobie, kedy sa končí plodnosť ženy. Postupne sa znižuje produkcia hormónov estrogénu a progesterónu. Toto obdobie spravidla sprevádza mnoho nepríjemných symptómov, ktoré žene znepríjemňujú život. Nepríjemné príznaky je možné zmierniť.

Príznaky klimaktéria:

  • návaly tepla (trpí nimi 75 % žien), búšenie srdca a nočné potenie, únava, závrate, poruchy spánku, nervozita, podráždenosť, neschopnosť koncentrácie, premenlivá nálada, depresie
  • nepravidelnosť menštruačného cyklu, suchosť a bolestivosť pošvy, suchosť slizníc
  • bolesti hlavy a migréna

 

Nehormonálne prípravky – fytopreparáty

Nehormonálne prípavky sú vhodnou alternatívou pre ženy, ktoré trápia klimakterické problémy a nemôžu (rakovinové ochorenie prsníka, maternice) alebo nechcú užívať hormonálnu liečbu. Ide o rastlinné výťažky nehormonálnej povahy s účinkom podobným hormónom. Plný účinok týchto preparátov nastupuje zväčša po niekoľkotýždňovom užívaní. Hladina hormónov v tele.sa vyrovnáva už od prvých dávok.
Jednou z takýchto rastlín, ktorá sa používa ako bezpečná alternatíva hormonálnych prípravkov v období klimaktéria je ploštičník (Cimicifuga racemosa). Ploštičník je najlepšia klinicky overená alternatíva hormonálnej terapii, ktorej účinnosť je natoľko preskúmaná, že je ako jediná z prírodných alternatív registrovaná ako liek.
Rastlinu objavili severoamerický Indiáni a koreň rastliny používali pri problémoch s reumatizmom, ľadvinových ochoreniach, vyčerpanosti a gynekologických poruchách a do Európy bol dovezený v 19. storočí. Príbuzné druhy využíva aj čínska medicína.

Predchádzanie vzniku osteoporózy

Znížená hladina estrogénov v klimaktérium spôsobuje postupný úbytok kostnej hmoty, a tým sa zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Dôležitá je prevencia. Treba myslieť na dostatočný prísun vápnika najmä v období aktívneho rastu kostí. Cvičenie a primerané zaťažovanie kostí počas života sa zúročí v období klimaktéria.

Význam a indikácie

V ľudovom liečiteľstve našiel pakoreň rastliny Cimicifuga racemosa uplatnenie pre svoje celkovo upokojujúce účinky, antireumatické účinky pri svalovom reumatizme a reumatických zápaloch kĺbov či zmierňujúce účinky kašľa.

Využitie pri gynekologických problémoch sa týka aj bolestivej menštruácii, pomáha upraviť nepravidelný menštruačný cyklus a kŕče – zmierňuje predmenštruačné a dysmenoreické ťažkosti.