Pamajorán obyčajný (Dobromysl obecná), Origanum vulgare L., Hluchavkovité-Lamiaceae

Opis: Trváca bylina s 20-60 cm vysokou, rozkonárenou stonkou. Listy sú stopkaté, protistojné, vajcovité a celistvookrajové. Stonka sa v hornej časti rozkonáruje a každý konár je ukončený metlinou fialkastých kvetov. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do augusta. Rastlina príjemne vonia a je medonosná.

Výskyt: Rastie na slnečných stráňach a vo svetlých lesoch na pôdach prevažne alkalického charakteru.

Zber a úprava: K liečebným účelom sa zbiera v čase kvitnutia len vrchná časť vňate (Herba origani). Materiál sa suší v neveľkých zväzkoch na tienistých, dobre vetraných miestach. Po usušení sa listy a kvety oddelia od stebiel. Droga sa uchováva v sklenených nádobach a možno ju skladovať 3 roky.

Obsahové látky: V pamajoráne sa nachádzajú triesloviny, kyselina askorbová, silica (do 1,2 %, s obsahom tymolu, cymolu) a ďalej flavonoidy.

Použitie: Pamajorán obyčajný pôsobí upokojujúco na činnosť centrálneho nervového systému, stimuluje sekréciu potných, tráviacich, bronchiálnych žliaz a peristaltiku čreva. Experimentálne je dokázané protihlístové pôsobenie. Výluh z rastliny sa požíva pri atónii čreva, zníženej sekrécii žalúdočnej šťavy a pri žalúdočných kŕčoch. Pamajorán sa so svojim expektoračným pôsobením používa pri ochoreniach dýchacích orgánov. Vďaka obsahu fytoncídov má aj výrazné antibakteriálne pôsobenie.

Dávkovanie:

Pamajorán obyčajný