Marzdénia kondurangová - kondurango - Marsdenia condurango RCHB. F., glejovkovité - Asclepiadaceae. Farmaceuticky používaná kôra mladých kmeňov a konárov - kôra marzdénie, kondurangová - Condurango cortex a víno - Condurango vinum.

Liana rastúca v Južnej Amerike, v tropických horských lesoch na západných svahoch Kordilier Ecuádoru, Peru a Kolumbie, - v Európe známa od r. 1870.

Kôra obsahuje účinné glykozidy, pregnánové deriváty, potom niečo málo silice, horčiny saponínového charakteru - kondurangíny (ktorých rozpustnosť vo vode klesá zahrievaním), čo je názov súboru horčín - flavonoidy a kumaríny.

Čaj sa pripravuje z 1-2 čajových lyžičiek na 1/4 l studenej vody, pomaly hriať po var, nechať celkom vychladnúť a potom zahriať do pitnej teploty - 1 šálka nesladená po hltoch pred jedením - kondurangín je totiž za tepla dokonale nerozpustný.

Vinum condurango (1 lyžica 3x denne medzi hlavnými jedlami - žalúdočné a črevné choroby a tonikum) je zdravotné víno - niekedy súčasť prípravkov pri ochorení žalúdka a čriev; býva liekopisne oficinálne.

Homeopatia uplatňuje kondurango zriedka - potencia D2 - ťažkosti so žalúdkom, nechutenstvo - 5-10 kvapiek 3-5 x denne.

Kondurango patrí medzi perspektívvne liečivé rastliny Západu nového milénia.

Ľudové liečiteľstvo Západu  ho užíva ľudove:

  • bolesť
  • chuť do jedenia - povzbudenie
  • krvácanie
  • moč – zadržiavanie
  • pokazený žalúdok spôsobený  napínaním alebo nepokojom
  • rakovina
  • stimulácia
  • syfilis - chronický

Prípravky nie sú vhodné pre gravidné a dojčiace ženy a  vedľajšie nežiadúce učinky môžu vzniknúť  po  predávkovaní (v terapeutických dávkach nie) - zrýchli sa cirkulácia krvi, zvýši potenie a močenie a môžu vzniknúť poruchy zraku, závraty a  tras, tiež pri nevhodnej kombinácii a interakcii s inými liečivami (napr. s obsahom atropínu, ironov a i.).

Ľudová fáma o účinnosti čaju z kondurangovej kôry pri rakovine  sa skúma (určité pozitívne výsledky sa ukázali pokusne na krysiach, humánne zatiaľ negatívne).

Doc. MUDr. J. Kresánek, PhD., Doc. Dr. PhMr.  J.  Kresánek, CSc.

LIEČIVÉ RASTLINY ZÁPADU NOVÉHO MILÉNIA  (27)

KONDURANGO  -  Marzdénia kondurangová - Condurango