Nepeta cataria L. - česky: šanta kočičí – hluchavkovité (pyskaté) Lamiaceae (Labiatae)

vňať: Nepetae catariae herba; list: Nepetae catariae folium

Trváca bylina s priamou, sivo chlpatou, rozkonárenou byľou, vysoká 50 - 100 cm. Listy srdcovité, okraj hrubo pílkovitý, na hornej strane skoro lysé, na dolnej sivo plstnaté. Prenikavo voňajúce kvety vyrastajú v papraslenoch z pazúch najhornejších listov a listeňov a tvoria na konci konárikov zdanlivé strapce. Kvitne v lete.

Cesty, medze, kroviny, rumoviská, suché, výhrevné, výživné pôdy - na južnom Slovensku možno pôvodný, na východnom úpätí Bielych Karpát, na Východoslovenskej nížine. Kedysi pestovaný ako liečivá rastlina. V USA sa v súčasnosti kultivuje a pre vyvolávanie eufórie a sexuálnej stimulácie, je tu veľmi obľúbený. Rastlina sa aj preto zaradila medzi perspektívne liečivé rastliny Západu nového milénia.

U nás sa zberá  list a kvitnúca vňať s obsahom silice obsahujúcej  karvón, základ rascového pachu, potom obsahuje horčiny a  nepetový laktón chemicky blízky valepotriátom.

V ľudovom liečiteľstve sa užíva najmä ako antidiaroikum, pri chronických bronchitídach, sedativum, mierni horúčku, privoláva spánok a tíši koliky a bolesti hlavy a žalúdka; rozdrvené listy sa dávajú na rany a podliatiny, v  kúpeľoch slúžia ako nervínum (najmä pri histérii). Pripravuje sa zápar (2-3 g listov alebo vňate na 150 ml vody a pije sa 2-3x denne šálka).

Už počas antiky sa pestoval a používal na liečenie i ako korenina a vysoko si ho vážili pre mierny halucinogenný účinok využívaný pri ťažkých duševných otrasoch. Charakteristická vôňa priťahuje mačky, odháňa potkany a sadený pri zelenine chráni ju pred skočkami. Množí sa výsevom semien alebo odnožami na jar a k. Mussiho s levaduľovomodrými kvetmi si mnohí záhradkári viacej cenia ako levanduľu a ruže. Vynikne najmä na okraji záhonov.

Ľudové liečiteľstvo Západu uplatňuje kocúrnik liečebne: anémia, bronchitída, čkanie, hnačky, horúčka, kašeľ, koliky – detské, menštruácia – bolestivá, menštruácia – vynechaná, nepokoj, nespavosť, ochabnutie,    plynnatosť čriev, pokazený žalúdok, prechladnutie, rakovina, stimulans, svalový spazmus,  zuby – bolesti.

Okrem prípravy čaju (2 čajové lyžičky zabárať so šálkou vrelej vody 10-15 min a po dúškoch piť), pripravuje sa aj tinktúra (2-3x denne 2-4 mililitre).

Pri svojvoľnom kombinovaní s inými liečivami môže dôjsť k dáveniu, nevoľnosti, bolestiam hlavy, k  pocitom celkového ochorenia.

Užívanie prípravkov kocúrnika nie je vhodné v gravidite, pri dojčení a pri alergii. Jeho celkové možnosti liečebného použitia sa novšie sledujú a overujú.

Doc. MUDr. J. Kresánek, PhD., Doc. Dr. PhMr.  J.  Kresánek, CSc.

LIEČIVÉ RASTLINY ZÁPADU NOVÉHO MILÉNIA  (27)

KOCÚRNIK OBYČAJNÝ - CATNIP