Materská rastlina Syzygium aromaticum (L.) MERRIL et L. M. PERRY - syn.: Caryophyllus aromaticus L. a iné - myrtovité - Myrtaceae

Používajú sa tak dlho sušené celé kvetné pupene, dokiaľ  nezískajú červenohnedú farbu a ich silica - Caryophylli flos – klinmčekový kvet (EU) et Caryophylli etheroleum (EU – hřebvíčková silice – SL 1 neuvádza)

Klinčekovec je strom výšky asi 12 m, rastie na Molukách, príp. v južnej časti Filipín a pestuje sa v mnohých krajinách trópov. Kvet sa importuje najmä z Madagaskaru, Indonézie, Malajska, z východoidických ostrovov - Zanzibar, Pemba, potom zo Srí Lanky. Zberá sa kvet - kvetná čiaška, pred kvitnutím, zbavuje sa stopky a sušením na slnku sa charakteristicky tmavohnedo sfarbuje. Podľa proveniencie sa rozoznáva viacej druhov. V zbere sa nesmú nachádzať kvetné stopky (Festucae caryophylli) alebo dozreté plody, tzv. kvetné matky (Anthophylli).

Obsahové látky sú podľa pôvodu a kvality: silice až 16 -22 % - podľa liekopisov zvyčajne minimálne 15 %), hlavnú zložku tvorí eugenol (75 - 88 %, až do 95 %), potom beta-karyofylén (5 - 14 %), acetyleugenol (4 - 15 %), potom sú to flavonoidy, triesloviny - fenolové kyseliny a olej (10 %).

Kvet klinčekovca je predovšetkým korenina; silica má výrazné dezinfekčné a miestne anestetické pôsobenie (podmieňuje to eugenol) a používa sa preto ako antiseptikum a dezificiens a pre lokálne pôsobenie a mierne leptavé účinky je zložkou dentálnych prípravkov. Farmaceuticky sa používajú najčastejšie galeniká, tinktúra, aromatický lieh alebo izolovaná silica (podľa liekopisov má obsahovať minimálne asi 82 % eugenolu). Farmaceutické prípravky tvoria masážne roztoky, ústne  vody, tinktúra býva zložkou dezinfekčných roztokov ústnej dutiny, prípravky pre stomatológiu (silica so zincum oxidatum je provizórna výplň kariéznych zubov), súčasť kloktadiel, mydiel a pod.

Ako korenina bol kvet klinčekovca  známy svetu dávno pred naším letopočtom - v Číne, v starom Egypte - do Európy sa dostal asi v rokoch 313 - 337 prostredníctvom Arabov. Dnes s ním korení nápoje, šťavy, kompóty, pečivá a i. celý svet. A ako pre každý silicový materiál platí - veľa škodí a dráždi sliznice.

Klinčekovec patrí medzi perspektívne liečivé rastliny Západu nového milénia. Ľudové liečiteľstvo Zápaadu ho uplatňuje najmä na vyplachovanie úst – ako ústnu vodu a pri bolení zubov.

Najnovšie sa skúma sa najmä jeho antimikrobiálna aktivita.

Doc. MUDr. J. Kresánek, PhD., Doc. Dr. PhMr.  J.  Kresánek, CSc.

LIEČIVÉ RASTLINY ZÁPADU NOVÉHO MILÉNIA  (27)

KLINČEKOVEC VOŇAVÝ - CLOVE