Je trváca bylina vysoká do 60 cm. Má krátko stopkaté protistojace, srdcovitovajcovité, ostro vrúbkované listy.  Bledé slamovožlté kvety vyrastajú z pazúch drobných listeňov a vytvárajú  strapce. Pod jednoduchým horným kvetným  pyskom je dolný štvorzubý. Tyčinky sú štyri. Vrchný semenník má dlhú čnelku. Plody tvoria štyri tvrdky.

Vyskytuje sa sporadicky v svetlých lesoch.

Drogu predstavuje vňať – Scorodoniae herba (syn. Teucrii scorodoniae herba). Zapácha ostro, podobne ako cibuľa. Mnohým je to nepríjemné, ale viacerí, ktorí obľubujú  výrazné, dráždivé koreniny táto kombinácia silíc neprekáža. Chuť má výraznú aromatickú a veľmi horkú.

Obsahové látky má podobné ako hrdobarka horká  iba odlišné množstvá účinných látok a kvalitatívne aj kvantitatívne rozdielne zastúpenie jednotlivých éterických olejov. Silice je iba okolo 0,08 %. Triesloviny sa nachádza do 9 %. Prítomné sú horčiny a kyslý saponín. V čerstvej vňati je tiež dostatok kyseliny askorbovej (vitamínu C).

Liečebne sa využíva podobne ako ostatné hrdobarky. Prednostne sa odporúča na podporu vykašliavania ako účinné expektorans, na ktorom sa podieľa najmä silica a saponín. Uvoľňovanie kŕčov hladkého svalstva – spazmolytickký účinok  umožňuje najmä vhodná kombinácia silicových zložiek. Využíva sa predovšetkým pri kolikách tráviacej sústavy, kde k normalizácii činnosti trávenia a zažívania  prispievajú aj horčiny. Ako expektoransspazmolytikum sa ordinujú 2 kávové lyžičky na šálku záparu. Pije sa dvakrát denne.

Vonkajšia aplikácia pri zápaloch kože a mokvavých ekzémoch, ako aj pri ošetrovaní zapálených a bolestivých hemoroidov, prípadne nehojacich sa vredov predkolennia vyžaduje vyššie dávky. Dáva sa 1 – 2 lyžice na ?  l záparu. Nechá sa vylúhovať najmenej 30 minút. Okrem ostatných zložiek tu majú svoju úlohu aj triesloviny.

Hrdobarka páchnuca v niektorých oblastiach tvorí často súčasť žalúdočných a prieduškových čajových zmesí.

Podľa pachu si ju možno mýliť s hrdobarkou cesnakovou (T. scordium). Táto má purpurové kvety a sivo huňatú  lodyhu,  ktorá naspodku nedrevnatie. Zapácha po cesnaku.

O hrdobarkách  zďaleka nevieme všetko.  Zasluhujú si podrobnejší výskum.

Pri ich liečebnom využívaní nie sú zaznamenaná nijaké vedľajšie nežiadúce účinky.

MUDr. K. MIKA

OD RASTLINY K ČLOVEKOVI  XV. HRDOBARKA PÁCHNÚCA - OŽANKA ČPAVÁ -Teucrium scorodonia L. (Lamiaceae)