Predstavuje nižší poloker s husto listnatou, mäkko chlpatou, lodyhou do 20 cm vysokou.  Má vajcovité, pílkovité listy, ktoré sa k stopke zužujú. Červenofialové, zriedka biele kvety sú po šiestich usporiadané v praslenoch. Najvrchnejšie prechádzajú do hroznovitých útvarov

Vyskytuje sa na suchých stráňach a skalnatých lokalitách. Má rada vápencové podklady. Vyžaduje slnko a teplo. Najradšej  sa vyskytuje na výslnných chránených miestach.  Kvitne od júla do augusta. Drogu predstavuje vňať –  Teucrii (chamaedrydis) herba. Obsahuje príjemne voňajúcu silicu, horčiny, glykozid skutelarín, triesloviny a  saponíny.

Liečbne sa uplatňuje ako amarum (horčiny zvyšujúce chuť do jedenia a trávenie) antiflogistikum (protizápalový prostriedok)  a  metabolikum (liek na zvýšenie látkovej premeny).

Silica a horčina povzbudzujú chuť do jedenia, zvyšujú vylučovanie tráviacich enzýmov a celkovo povzbudzujú činnosť zažívacích orgánov.

Triesloviny so silicou pôsobia protizápalovo. Pri dysmikróbii, hnačke, kolike, upravujú mikrobiálnu flóru. Zmierňujú hnačky, uvoľňujú bolestivé kŕče v črevách, odstraňujú nadmerné vetry. Elimináciou nevhodných mikroorganizmov zabraňujú hnilobným a kvasným produktom, a tým aj  sekundárnemu zaťažovanie pečene  vstrebanými toxickými látkami.

Účinné zložky sa uplatňujú aj na vonkajšie použitie. Vhodné sú na infekčné postihnutie kože a slizníc. Pripravujú sa obklady  a  parciálne, alebo celkové kúpele.

Farmaceutický výskum potvrdil antioxidačné pôsobenie drogy. Preto možno s  jej priaznivými účinkami počítať v  prevencii arteriosklerózy a  zhubných nádorov. Rovnako aj v sekundárnej prevencii aterosklerotických komplikácií. Je tiež vhodná ako pomocný liek pri systémových ochoreniach, reumatických postihnutiach, dne, cukrovke  a  pri chronických infekciách.

Na vnútorné užívanie pri anorexii a  zlom trávení sa pripravuje zápar z 1 – 2 lyžičiek na šálku vody. Užíva sa pred jedením  3-krát denne. Práškovaná droga sa odporúča v dávke na hrot noža v lyžici vody, na začiatku jedenia, 3-krát denne. Počas aktívneho vegetačného obdobia sa môže užívať aj v podobe vylisovanej šťavy alebo pomixovaním vňate z čerstvej rastliny. Užívajú sa 2 – 3 kávové lyžičky v pol decilitri  vody pred jedením. Môže sa aj mraziť; najvhodnejšie porciovaná. V domácnostiach sa pripravovalo z hrdobarky aj medicinálne víno. V tejto forme ju nesmú užívať tí,  ktorým je alkohol kontraindikovaný (deti, epileptici, chorí na pečeň a ďalší).

V ľudovej liečbe sa odporúčala pri všetkých infekčných ochoreniach, ako  aj pri stavoch vyčerpania, podvýživy, ale tiež  počas rekonvalescencie po vyčerpávajúcich chorobách aj úrazoch.

Na vonkajšie použitie je vhodná kombinovaná príprava, plnej lyžice na ? l vody. Najprv sa urobí zápar, potom sa v tretine roztoku z precedenej drogy  pripraví odvar. Oba roztoky sa po vylúhovaní spoja. Postihnuté časti sa oplachujú alebo sa dáva obklad na 15 –  20 min, niekoľkokrát denne. Pri postihnutí celého tela sa robia liečivé kúpele z 250 g drogy.  Opäť je vhodná kombinovaná príprava záparu a  odvaru s 5 minútovým prevretím. Dĺžka expozície závisí od celkového zdravotného stavu, pohybuje sa od 10 do 30 minút pri teplote 25o C.

Užívanie drogy sa doteraz neprejavilo nežiaducimi vedľajšími účinkami.

MUDr. K. MIKA

OD RASTLINY K ČLOVEKOVI  XV. HRDOBARKA OBYČAJNÁ - OŽANKA KALAMANDRA - Teucrium chamaedrys L. (Lamiaceae).