Nízky, šedastý ker s  jednoduchými malými, celistvookrajovými listami s papraslenami súmerných kvetov. Majú kratšie, chlpaté, rúrkovité listene a  pravidelné päťzubé kalichy. Z karmínových pyskatých kvetov, ktoré nemajú vyvinutý vrchný pysk, vyčnievajú štyri tyčinky a dlhá čnelka. Plod tvoria štyri tvrdky.

Druh sa trvalo vyskytuje v južnej Európe a na  stredomorských ostrovoch. U nás sa pestuje v kvetináčoch alebo v záhradkách. Nemecký názov Katzenkraut –  mačacia rastlina, vyjadruje  odpozorovanú skutočnosť, že k nej majú mačky veľkú afinitu;  rovnako ako k valeriánovému koreňu a vraj aj  ku kocúrniku. Prenikavá vôňa pripomína mätu aj gáfor.

Drogu predstavuje vňať – Mari herba (syn. Mari veri herba). Používa sa ako cholagógum (zvyšuje vylučovanie žlče do čreva) spasmolytikum (uvoľňuje kŕče hladkého svalstva). Najdôležitejšie látky predstavuje  silica, živica, horčiny, kyslý saponín  a okolo 11 % trieslovín. Éterický olej uvoľňuje kŕče hladkého svalstva najmä v žlčovodoch a v žlčníku. Spolu s horčinou uľahčuje tvorbu a zvyšuje vylučovanie žlče do dvanástnika. Prispieva k úprave a zlepšeniu zažívania pri poruchách tráviacich orgánov, najmä pri konzumácii mastnejších potravín. Prítomná trieslovina tlmí zápaly sliznice žalúdka a čriev spojených s hnačkami. Prítomná silica uvoľňuje bolestivé kŕče a koliky.

Pri chorobách žlčových ciest a žlčníka sa odporúča ako pomocný liek podávať zápar z dvoch lyžičiek na šálku vody; užíva sa 2 –3- krát denne. Pri štandardnej liečbe sa neprejavili žiadne vedľajšie škodlivé účinky.

Hrdobariek jestvuje okolo 120 druhov. Nemožno ich pri liečbe zamieňať, pretože majú rozdielne množstvo aj kvalitu účinných látok.

Rodové označenie teucrium vzniklo z gréckeho teucrion, čo označuje trójskeho princa Teucera, ktorý tieto rastliny ako prvý začal liečebne používať. Druhový názov marum je odvodený z hebrejského mar, ktoré vyjadruje horkosť.

V staroveku bola hrdobarka jednou zo zložiek lieku na všetky choroby, ktorý sa označoval teriak alebo dryák. Pravdaže, všeliek nikdy nejestvoval. Ak sa aj dnes niečo propaguje s tým, že účinkuje  na všetky neduhy a  ťažkosti, je takmer isté, že na nič neúčinkuje poriadne. Ide spravidla iba o tendenčné komerčné zveličovanie. Rastliny majú v liečbe vymedzený účinok iba na určité orgány alebo systémy. Pochopiteľne, že to ani najmenej  neuberá na ich hodnote a dôležitosti.

Z výhodnými liečivými vlastnosťami hrdobariek sa dá reálne počítať, aj keď výskumníci  pri nich zďaleka nepovedali posledné slovo.

MUDr. K. Mika

HRDOBARKA HORKÁ - OŽANKA KOČIČÍ - Teucrium marum L. (Lamiaceae)