Táto rastlina donedávna nemala slovenský ani český názov (viď napr. Katalog subtropických a tropických užitkových rostlin, JZD Roztoky-Kruh, 512 31 Roztoky u Jilemnice), avšak pre svoje liečivé účinky sa u nás pestovala a rozmnožovala. Prvý slovenský názov bol publikovaný v Slovenskom botanickom názvosloví (M. Červenka, SPN Bratislava, 1988) a s prvým českým názvom - belamkanda čínska - som sa stretol až v knihe Užitkové rostliny tropů a subtropů (P. Valíček a kol., Academia Praha, 1989).

Leopardovka čínska patrí do čeľade kosatcovitých (Iridaceae), rastie divo v severnom Vietname, južnej a strednej Číne, Japonsku a na Filipínach.

Rastlina je bylina - trvalka, dosahujúca výšku 1 m s hľuzovito zhrubnutými podzemkami a vzpriamenými, vejárovito rozloženými, 30-50 cm dlhými listami pripomínajúcimi kosatce. Kvetenstvo je voľne rozvetvená lata zaujímavých kvetov oranžovej farby s tygrovitými škvrnami purpurovej farby. Plod je vajcovitá, trojpuzdrová tobolka s guľovitými modročiernymi až čiernymi, lesklými semenami o priemere okolo 4 mm s dobrou klíčivosťou.

Rozmnožujeme je semenom alebo odkopkami podzemkov s koreňovými púčikmi. Semeno vysievame do hĺbky 10 mm, vzchádza do 4 týždňov podľa teploty. Vzídené rastlinky pikírujeme. Leopardovka čínska je nanáročná rastlina, ktorá sa dá pestovať v každom byte v kvetináči, ale i na balkóne, skalke v záhrade, či na ľubovoľnom stanovišti, kde nevymŕza až do teplôt  -25  -  -30 °C. Aj dlhú a tvrdú zimu 2005/6 prečkali tieto rastliny ako aj jednoročné jedince bez ujmy.

Drogou sú listy a podzemky, ktoré užívame pri začínajúcej angíne, laryngytíde, zápaloch priedušiek, prechladnutí hlasiviek a iných krčných chorobách, ale tiež pri horúčke a proti zácpe. Droga obsahuje glykozidické izoflavonoidy (tektoridín ai.), teda rozkladá a uvoľňuje hlieny v krku. Je veľmi účinnou liečivou rastlinou, v čínskej medicíne má široké uplatnenie aj napriek tomu, že nie je medzi oficiálne uznanými drogami. Niekedy sa môžeme stretnúť s názvom rastliny Angínovník.

V terapii je rastlina účinná nielen v liečbe akútnych, ale aj chronických ochorení, pri ktorých klasické liečebné metódy chemoterapiou zlyhali. Žuvanie a hltanie slín z 3 - 4 cm dlhej  časti čerstvého listu 3 - 5 krát denne po dobu okolo 10 minút podobne ako tinktúra či zápar spoľahlivo odstráni napr. príznaky začínajúcej angíny a teda takto je možné sa vyhnúť antibiotikám, čo je hlavne pri často sa opakujúcich angínach detí vítané, aj keď žuvanie čerstvej drogy nebude u malých detí veľmi obľúbené.

Doc. Ing. V. Milata, CSc.

LEOPARDOVKA ČÍNSKA - BELAMKANDA ČÍNSKA (BELAMCANDA SINENSIS)