Leto je pre mnohých z nás tým najkrásnejším ročným obdobím. Prichádza čas dovoleniek, oddychu, stretnutí a nezriedka  vzplanutí nových lások.

Citát sira Waltera Releighta (obľúbenca kráľovnej Viktórie a cestovateľa) „ keď je srdce v poriadku, nie je dôležité, kde je hlava´´, nesie v sebe veľký kus pravdy.  Človek so silným a zdravým srdcom by nemal mať žiadne problémy ani počas týchto horúcich dní. Tak prečo tak často počuť neutíchajúce sirény záchranných sanitiek, práve v týchto letných mesiacoch. Kde sa stala chyba? Ostáva len konštatovať, že v skutku zdravý, mladý človek podľahol infarktu - náhlemu srdcovému zlyhaniu. Je toto zlyhanie naozaj náhle? Mnohí z nás ani netušia, že toto ochorenie sa vyvíja dlhé roky, nezriedka aj 40 rokov. Človek bez prvotných príznakov si ani neuvedomujeme, že si priamo v svojom organizme pestuje tichého zabijaka.

Ako sa staráme o svoje srdce?

Poväčšine nijako a často naň vôbec nemyslíme. Epidemiologické štúdie o ochorení srdca a ciev v Slovenskej republike spolu s cievnymi chorobami mozgu hovoria o prvenstve v hre o ľudský život. Na Slovensku zomrie každý rok na tieto ochorenia okolo 550 ľudí na 100 tisíc obyvateľov. Štatistiky poukazujú, že sa zaraďujeme v rámci Európy do poslednej tretiny rebríčka pri štandardnej zdravotnej starostlivosti, ktorú nám ponúka naše zdravotníctvo. Horšie na tom sú už len Rumuni, Bulhari a niektoré štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Podiel na celkovom počte úmrtí v SR, je u mužov 50 % a u žien 60 %. Staráme sa o svoje zdravie, keď nás nič netrápi a máme sa v celku dobre? V mnohých prípadoch asi nie. Málokto z nás si neuvedomuje alebo si nechce uvedomiť, že život sa často zmení v priebehu pár sekúnd, pričom môže nastať fatálna situácia. Nikdy však nie je neskoro zmeniť smer našej cesty a prehodiť výhybku. To, čo bolo včera pre nás životne dôležité, dnes môže stratiť význam.

Čo si pamätáme z učebníc?

Srdce je náš najsilnejší a najvýkonnejší sval, je to pumpa, ktorá pracuje v našom tele celý život bez údržby. Po vybratí z hrude, dokáže pracovať samo, aj bez mozgu. Bilióny telesných buniek potrebujú pre svoj život kyslík a živiny, ktoré sú krvou k nim dopravované kardiovaskulárnym systémom. Svojou prácou srdce prečerpá komorami okolo 200 000 000 litrov krvi, pričom sa stiahne až 3 000 000 000-krát za život. Jeho optimálna kľudová frekvencia je okolo 60 úderov za minútu. Denne sa srdce 100 000-krát naplní krvou, ktorú potom vytlačí do obehovej sústavy. Srdce so svojim cievnym systémom v celkovej dĺžke približne 96 000km transportuje najdôležitejšiu tekutinu – krv, ktorá je nositeľom živín pre celý organizmus.

Čo naše srdce ohrozuje?

  • obezita
  • zvýšené krvné tuky, cholesterol a triglyceridy
  • zvýšený krvný tlak
  • oxidačný stres
  • fajčenie, nadmerný príjem alkoholu
  • diabetes
  • vysoká hladina homocysteínu
  • stres
  • nesprávne stravovacie návyky
  • nedostatok pohybu

Väčšinu týchto faktorov môžeme ovplyvniť, zmenou stravovacích návykov v rodine, čím môžeme predísť neustálemu celosvetovému narastaniu kardiovaskulárnych ochorení. Ďalším podstatným faktorom je stres, ktorý sprevádza človeka v súčasnosti. Veľké zmeny sa uskutočnili počas minulého storočia, kedy sa zmenil charakter základných potravín. Vedeckotechnický pokrok v potravinárskom priemysle, má svoje dobré a zlé stránky. Na jednej strane máme dostatok jedla a na strane druhej sú to potraviny čistené, rafinované, geneticky upravované, ktoré strácajú najdôležitejšie živiny, pričom v mnohých prípadoch obsahujú množstvo konzervantov, hormónov a pesticídov škodlivých pre ľudské telo.

Zachráni nás prevencia?

 Je najvyšší čas začať zodpovedne pristupovať k otázkam nášho zdravia, starať sa o seba oveľa skôr, ako sa objavia prvé príznaky choroby. Je neskoro vyhľadávať pomoc medicíny, keď je choroba v zlom a horšom štádiu. Ľahšie je chorobám predchádzať. Naozaj netreba veľa. Stačí sa pestro stravovať, zvoliť vhodne kombinovanú stravu, obohacovať ju výživovými doplnkami, detoxikovať organizmus, nejesť veľké dávky potravín, hýbať sa na čerstvom vzduchu a zdržovať sa v zdravom prostredí.

Za najdôležitejšie potraviny pre zdravé srdce sa považujú: avokádo, baklažán, drobné bobuľové ovocie, hrozno, pšeničné klíčky, paradajky, špenát, cibuľa, cesnak, pohánka, plody a olej z rakytníka, ananás, ľanové semienka ,mandle, vlašské orechy, morské ryby a mnoho ďalších.

Najznámejšie bylinky, ktoré upravujú hodnoty krvného tlaku a blahodarne pôsobia na srdce sú: imelo biele, hloh jednosemenný, gingo dvojlaločné, rozmarín lekársky, prírodné šťavy z arónie čiernoplodej.

Pre organizmus je dôležitá aj suplementácia (doplnenie) vitamínmi a minerálnymi látkami ako: vitamín C - jeho nedostatok zbadáme na popraskaných vlásočniciach, vitamín E - jeho nedostatok spôsobuje štiepenie buniek, lecitín - bráni vzniku zrazenín, kyselina linolénová - omega3 mastná kyselina proti zhlukovaniu krvných doštičiek, flavonoidy a beta-karotenoidy majú antioxidačný účinok a súčasne bránia kôrnateniu ciev. Ďalej je dôležité doplniť do organizmu vitamíny skupiny B - dôležitý faktor pri odbúravaní homocysteínu. Jeho vysoká hladina vzniká ako medziprodukt metabolizmu aminokyseliny metionínu a pri nedostatku vitamínov skupiny B, hlavne B6 ,B9 a B12 a stáva sa veľmi účinným rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne ochorenia. Nesmieme zabudnúť na minerály a predovšetkým na magnézium (Mg), ktorý je dôležitý pre každú bunku rovnako, ako aj enzýmy. Spolu s vápnikom (Ca) zodpovedá za pravidelný rytmus srdca. Ľudia so srdcovými ťažkosťami trpia často aj nedostatkom koenzýmu Q10, ktorý sa podieľa na bunkovom spaľovaní tukov.

Je dokázané, že človek potrebuje denne vyše 90 životne dôležitých látok zahŕňajúcich minerály, vitamíny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Ich nedostatok  môže v našom organizme vyvolať nutričný deficit alebo naopak prebytok niektorých látok. K stanoveniu vhodnej diagnózy( terénu) v nerovnováhe slúži v klinickej praxi najspoľahlivejší expertný Program IoMET® (Ionic Mineral Enzymo Therapy), ktorý umožňuje s prekvapujúcou presnosťou stanoviť bionutričný profil Vášho organizmu, vypracovaný tímom našich expertov.

V našej praxi pracujeme s prípravkami od francúzskych laboratórií NUTERGIA, ktoré sú lídrom v oblasti mikronutričnej medicíny.

 

Bližšie informácie o projekte a možnostiach využitia Programu IoMET nájdete na našej webovej stránke: www.nutergia.sk.