Vitamín B17 nie je vitamínom v pravom slova zmysle ? je to amygdalín, ktorý patrí do skupiny chemických zlúčenín známych pod názvom glykozidy. Názov získal na základe svojho výskytu v horkých kôstkach ovocia, ako sú mandle (amygdala – mandľa), marhule, slivky, čerešne, jablká, tiež niektoré orechy, strukoviny a bobule.

V poslednom čase sa o ňom hovorí ako o úspešnom lieku v boji s rakovinou. Podľa niektorých štúdií nahrádza amygdalín nedostatok enzýmu trypsín, ktorý za normálnych podmienok kontroluje nežiaduci rast buniek v tele. Je všeobecne známe, že ovocie a zelenina obsahujú vitamíny a minerálne  látky, ktoré posilňujú imunitný systém. Prítomné sú aj biologicky aktívne látky chrániace bunky pred poškodením, ktoré  môže v niektorých prípadoch viesť až ku vzniku rakoviny. Takouto ochrannou látkou je aj amygdalín.

Vitamín B17 ako prevencia

Biochemik Dr. Ernest T. Krebs, ml. izoloval po niekoľkých rokoch výskumu (od roku 1950) novú látku, ktorú označil číslom B17 a pomenoval ho Laetril. Prišiel s takzvanou „vitamínovou teóriou", v ktorej podľa neho stojí za vznikom rakoviny nedostatok určitej látky v strave moderného človeka. Táto látka sa hojne vyskytuje približne v tisícdvesto druhoch jedlých rastlín. Jeho teóriu prevencie a liečby rakoviny potvrdzujú mnohé národy na svete, ktoré vitamín B 17 v strave hojne prijímajú a rakovinu takmer nepoznajú. Medzi takéto národy patria Hunzovia a sú jedným zo šiestich národov s najvyššou priemernou dĺžkou života na svete, žijú v osadách ukrytých v himalájskych vrchoch. Ich potravou je ovocie, najmä marhule, orechy, ďalej obilniny, zelenina a zemiaky, ktoré si sami dopestujú na horských políčkach. Marhuľu pokladajú za posvätnú rastlinu prinášajúcu zdravie a dlhý život. Nekonzumujú len samotnú dužinu, sušia aj kôstky a jedia sušené jadierka, spravidla niekoľko denne.

Dr. Ernest T. Krebs navrhol svojho času minimálnu dennú dávku vitamínu B17 v množstve 50 miligramov pre dospelého človeka. Vyššiu dávku odporúčal ľuďom s dispozíciou na rakovinu, ešte viac tým, čo už ochorením trpia. Najvhodnejší je príjem vitamínu v čistej prírodnej forme. Nie je však vždy celkom reálne jesť množstvo  ovocia aj s jadrami, ktoré navyše nechutia najlepšie. Ak sa ich konzumuje priveľa, môžu vyvolať nežiaduce účinky. Jednoduchšie je zabezpečiť si optimálne množstvo tejto pozoruhodnej látky vo forme doplnkov výživy.

Najvyššia koncentrácia účinnej látky vitamín B17 je v ľahko dostupných marhuľových jadrách a na liečbu rakoviny sa využíva vo svojej purifikovanej forme ( Laetril alebo amygdalín). Je však nutné dodať, že aplikovať Laetril ako liečivo zatiaľ vo väčšine krajín povolené nie je a vitamín B17 tak na trhu môžete nájsť iba ako súčasť niekoľkých doplnkov výživy, ktorých neškodnosť schválili príslušné štátne orgány. V ponuke výživových doplnkov sú už prípravky s obsahom amygdalínu v kombinácii s ďalšími biologicky aktívnymi látkami.

Autor knihy Svet bez rakoviny G. Edward Griffin pricestoval na Slovensko, aby na tlačovej konferencii v Bratislave porozprával o účinnej látke, ktorá je už po celé desaťročia známa ako nádej v prevencii a liečbe rakoviny. Sám spolu s manželkou už viac ako dve desaťročia jedia 5 – 8 marhuľových  jadierok každý deň.

Edward Griffin je známy americký spisovateľ, producent dokumentárnych filmov a mimoriadne vážená osobnosť v oblasti politického boja za slobodu. Známy je aj svojím talentom na spracovanie zložitých problémov a ich prezentáciu v jasnom a zrozumiteľnom jazyku, ktorý je prístupný a pochopiteľný pre širokú verejnosť. Griffinovo celoživotné dielo obsahuje široké spektrum tém – od archeológie, medzinárodného bankovníctva, OSN, až po históriu daní, ekonomiku a zahraničnú politiku USA a v neposlednom rade vedu a politiku liečby rakoviny vo svete. Medzi jeho najznámejšie diela patrí kniha Svet bez rakoviny: Príbeh vitamínu B 17. Napriek tomu, že jeho kniha po prvýkrát vyšla ešte v sedemdesiatych rokoch, stále sa teší neutíchajúcemu záujmu, bola vydaná už v siedmich jazykoch a v súčasnosti prebieha jej preklad do ďalších štyroch. G. Edward Griffin je čestným držiteľom prestížnej ceny Telly Award za vynikajúce výsledky v oblasti televíznej produkcie. V roku 2002 založil medzinárodnú organizáciu Freedom Force International, ktorá je sieťou ľudí protestujúcich proti totalitným praktikám svetových vlád a bojujúcich za zachovanie a rozšírenie osobnej slobody každého jednotlivca. Je tiež zakladateľom a prezidentom nadácie The Cancer Cure Foundation, ktorá sa ako nezisková organizácia venuje výskumu a vzdelávaniu v oblasti alternatívnych metód liečby rakoviny.

Tlačová správa