CitrónKeď ste nachladnutí, soplíte, kašlete tak vám lekár okrem liekov iste poradí, aby ste ležali v posteli a pili čaj s citrónom,  medom a vypotili sa. Pri bežnom nachladnutí, ale často aj pri chrípke sa za pár dní takejto „liečby“ naše telo spravidla pozviecha a ozdraví. Je to vďaka tomu, že sme mu dopriali odpočinok a umožnili nášmu imunitnému  systému, aby uplatnil samoliečiteľskú schopnosť. Pomáha aj potenie a tiež napodobenina odvaru z vŕbovej kôry (aspirín),  vitamín C a iné prospešné látky z citróna i medu, tiež detoxikačný účinok čaju. Citrón je akýmsi synonymom univerzálnej podpory liečenia i zdravia. Využívali ho domorodci v jeho rodnej Ázii a tiež dávni cestovatelia pre jeho priam zázračný účinok pri liečbe skorbutu a tiež jeho prevencii. Ide o smrteľné ochorenie, ktoré postihovalo najmä námorníkov na ďalekých plavbách. Dnes vieme, že tých „zázračných“ účinkov má citrón a citrusy vôbec ďaleko viac, taktiež  samotný vitamín C (najúčinnejší je z prírodných zdrojov).

Citróny obsahujú optimálnu dávku vitamínu C 50 ? 70 mg%. Podporujú našu imunitu a podieľajú sa tiež na mnohých nenahraditeľných biochemických procesoch v našom tele. Napríklad, aby naše telo doslova držalo pokope. Jeho sústavný príjem v strave je totiž nevyhnutný pre tvorbu a regeneráciu základného spojivového tkaniva skladajúceho sa najmä z kolagénu, ktorý je jednou z najrozšírenejších bielkovín v našom tele a je prítomný doslova v každom tkanive. Bez neho by nefungovali kĺby, cievy, kosti by nám uvoľnene hrkali a začnú sa tvoriť vrásky.

CitrónCitróny a citrusy v skutočnosti pochádzajú zo subtropickej a tropickej Ázie, najmä z Číny, Indie, Malajzie, ale aj spod Himalájí, kde sa aj pestovali, a to už pred viac ako 4000 rokmi. Veľmi dobre sa však udomácnili aj v Stredomorí, ktoré môžeme označiť za ich druhú pravlasť, pretože odtiaľ sa potom rozšírili do všetkých klimaticky vhodných kútov sveta. Ľudia ich začali pestovať aj v chladnejších oblastiach pre krásu ich kvetov a vôňu. U nás sa pestujú v chránených vyhrievaných skleníkoch alebo v byte. Ich pestovaním si môžeme rozšíriť svoje pestovateľské hobby, a zároveň dopestovať zdravé citróny, či iné citrusy bez použitia chémie. Po dozretí majú omnoho lahodnejšiu chuť ako plody dovážané, ktoré sa zberajú ešte nezrelé a umelo dozrievajú v etylénových komorách. Preto môžeme doma dopestované citrusy v bio-kvalite zjesť celé aj so šupkou, lebo neobsahujú postrekové chemikálie. Obsahujú však významné zdravie podporujúce látky, ktoré sa nachádzajú v celom plode. Citróny pestované v byte nám navyše skrášlia priestor sviežou zeleňou a krásou bohatého kvetenstva prevoňajú celý byt (arómoterapia). Svojou liečebno-dezinfekčnou vôňou likvidujú choroboplodné baktérie a vírusy, čo je vítané najmä chrípkovom období.

Citrónovník pravý, limónový (Citrus limon)...


Ing. J. Pížl

(ukážka)