Gymnema lesná má hypoglykemické účinky

Gymnema lesná (Gymnema sylvestris R. Br) je známa aj ako gurmar (hindsky „ničiteľ cukru“). Je to tropická rastlina južnej Indie a juhovýchodnej Ázie. Listy sa v ajurvédskej medicíne používajú už viac ako 2000 rokov predovšetkým v liečbe cukrovky, tiež ako ako krv čistiaci, protiparazitický, močopudný , horúčku znižujúci a srdcovú činnosť podporujúci prostriedok. Žutie listov vyvoláva dočasnú stratu citlivosti na sladkú chuť. Okrem toho sa často podávala aj pri ďalších ochoreniach: vredovej chorobe žalúdka, kožných problémoch, poruchách činnosti pečene. Pri chorobách očí podávali výťažky z listov a kvetov, pri kašli extrakt z kôry. V Európe sa jej aplikácia obmedzuje na ľudí s poruchou glukózovej tolerancie, cukrovkou najmä v počiatočnom štádiu, prípadne pri redukcii hmotnosti.

Listy, liečebne najpoužívanejšia časť, majú špecifickú, výraznú, neveľmi príjemnú horkú chuť. Hlavnými zložkami sú gymnemové kyseliny, označované ako I ? IV. Ich farmakologické účinky spočívajú v stimulácii inzulín produkujúcich beta-buniek pankreasu a blokáde chuťových receptorov na sladkú chuť, avšak bez ovplyvnenia vnímavosti ostatnej chuti. Najdôležitejšia je kyselina gymnemová IV, ktorej mechanizmus spočíva v blokáde vstrebávania glukózy. Z ostatných zložiek sú to ešte triterpénsaponíny – gymnemazíny A,B, C,D, gurmarín, živice, kyselina maslová, antrachinóny, inozitol, d-kvercitol, lupeol, stigmasterol. Len prednedávnom sa podarilo izolovať alkaloidy a z vňate aj flavónové glykozidy kempferol a kvercetín. Zo stopových prvkov podieľajúcich sa na činnosti inzulín produkujúcich beta bunky pankreasu sú to draslík, vápnik, mangán, zinok a chróm. Obzvlášť významná je najmä prítomnosť chrómu, ktorý tvorí súčasť tzv. glukózového tolerančného faktora, ovplyvňujúceho účinnosť inzulínu a normalizujúceho hladinu glukózy v krvi. Významnú úlohu zohráva v metabolizme cukrov, brzdí premenu cukrov na tuk a reguluje využitie glukózy v bunkách. Blokuje aj vstrebávanie cukrov z čriev a napomáha maximálne využitie absorbovaného cukru na energiu. Uľahčuje tak udržanie zodpovedajúcej hladiny glukózy aj v tých prípadoch, keď dochádza ku porušovaniu dietetických opatrení. Zodpovedajúca saturácia organizmu chrómom môže pomôcť predísť vzniku cukrovky 2. typu, jeho nedostatok zas môže ochorenie zhoršiť.

Biologické účinky gymnemy:

-      normalizuje hladinu glukózy v krvi

-      redukuje „zlý“ LDL cholesterol a triglyceridy

-      zlepšuje funkciu pečene, pankreasu a obličiek

-      podporuje činnosť srdcovo-cievneho ústrojenstva

-      obmedzuje nadmernú chuť na sladké

-      podporuje redukciu nadmernej hmotnosti

-      má protivírusové pôsobenie

Gymnema sa aplikuje vo forme tabletiek alebo kapsúl s jedlom. Zvyčajné sa dávkuje 3 x 1 g. Prvé pozitívne výsledky sa dostavujú až po dlhšom čase ? po 3 ? 4 mesiacoch. Pod odborným dohľadom a za priebežného monitorovania sa u diabetikov pripúšťa súčasné podávanie so syntetickými prípravkami (inzulín, antidiabetiká),

čo umožňuje počas prebiehajúcej liečby aj prípadné korektúry dávkovania.

Kontraindikácie:

Gymnemu nie je vhodné podávať mladým ľuďom do 20. roku života, gravidným a dojčiacim ženám.

U zdravých ľudí gymnema nespôsobuje v bežných dávkach pokles hladiny glukózy v krvi, zabraňuje však v jej vzostupe nad fyziologické hladiny u osôb nedodržiavajúcich liečebnú diétu so sklonom ku nadmernej konzumácii sladkostí. Už aj malé množstvo prášku z listu podaného pod jazyk blokuje vnímanie sladkej chuti na niekoľko hodín.

Klinické práce z posledných rokov dokázali prínos gymnemy v komplexnej liečbe cukrovky (lieky, diéta, pohybový režim).

U chorých s cukrovkou 1. typu sa v niektorých prípadoch mohlo pristúpiť ku zníženiu dávok inzulínu, zrejme regeneráciou inzulín produkujúcich beta buniek pankreasu, resp. zvýšením citlivosti receptorov na inzulín. U časti diabetikov 2. typu zlepšenie laboratórnych parametrov umožnilo redukciu dávok, či dokonca úplné vynechanie liekov.

Pozn. prekladateľa: Gymnema je v lekárňach u nás dostupná vo forme extraktu z listov ? kapsule (350mg) a v čajovinovej diabetickej zmesi Mahaphala (odporúča sa príprava záparu, aplikácia 2- krát denne).

Post.Fitoter.11, 3, 2010,166 ? 169

 

PharmDr. Ľ. Farkaš