Podľa tradičnej čínskej medicíny sa dvojica orgánov pečeň a žlčník aktivizujú práve počas spomínaných mesiacov. Majú vplyv nielen na alergie, ale aj na autoimunitné procesy a tiež na cievy. Toxické zaťaženie pečene spôsobuje stav, ktorý všetci veľmi dobre poznáme ako jarnú únavu.

Pečeň pracuje ako dokonalá chemická továreň, ktorá produkuje množstvo enzýmov dôležitých pri premene našej stravy. V pečeňových bunkách sa tvoria žlčové kyseliny, ktoré ovplyvňujú trávenie, najmä tukov. V pečeni sa nachádza „databanka“ vitamínov skupiny B, vytvárajú sa v nej glykogén a tiež cholesterol. Energeticky pečeň privádza silu do srdca, žlčník zasa energiou plní tenké črevo. Zóna na tvári, ktorá patrí pečeni, sa nachádza uprostred medzi obočím. Zmyslovým orgánom pečene sú oči.

Súvisiace orgány okruhu pečene:

Žlčník, Langerhansove ostrovčeky, mazové žľazy, kôra nadobličiek, nechtové lôžko, oči, horné viečko, penis, semenníky, pošva, periférny nervový systém, spánkový a tylový lalok veľkého mozgu.

Pečeň poškodzuje: agresia, zlosť, nenávisť, hnev, závisť tavené syry, tvrdé syry, najmä vyprážaný syr nadmerné prejedanie nadmiera živočíšnych tukov a bielkovín v strave vyprážané a pečené živočíšne bielkoviny, vajíčka, údeniny, škvarky, príliš korenené jedlá, alkohol, chemikálie v liekoch sušienky zahusťujúce žlčové šťavy kontakt so žiarlivcom, závistlivcom

Symptómy toxického zaťaženia a porúch okruhu pečene:

Slzenie očí, začervenanie očí, zápaly očných spojiviek, oslabovanie zraku, svrbenie a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov, samovrava, výbuchy smiechu alebo hnevu, zapálené praskajúce bradavky, prietrž mieška u mužov, dlhodobá a bolestivá erekcia pohlavného údu, problémy v podpazuší, závrate, zhoršenie čuchu, hučanie v ušiach, sucho v krku, horká chuť v ústach, stuhnuté trapézy, bolesti hlavy i krčnej chrbtice, migrény, kŕče v oblasti hlavy, bolesti bedrových kĺbov, epilepsia, kurie oká a otlaky na 4. prste nohy, agresívny a urážlivý humor, nedostatok odvahy, nerozhodnosť. Pečeň je orgán s úžasnými regeneračnými schopnosťami. Je to dobre, pretože toxické zaťaženie pečene zapríčiňuje mnoho vážnych zdravotných problémov. Pečeň má priamy vplyv na stav periférneho nervstva, ktoré ovláda motorické a pocitové funkcie...

Pečeň posilňuje:

 • mliečna kvasená zelenina
 • varené krúpy, ražné cestoviny, všetky druhy zelenej zeleniny: pór, pažítka, šalát, listy cesnaku medvedieho, ovos
 • plzenské pivo – 1dl po jedení
 • horké byliny: púpava, palina obyčajná, pestrec mariánsky, zemežlč, myší chvost, ľubovník
 • karlovarská minerálka
 • ďumbier (zázvor), ďumbierový čaj a obklady
 • citrón – zmäkčuje pečeň, odstraňuje cysty
 • naklíčené semienka, med
 • olivový olej, morské riasy
 • odvar z 3 lyžíc melty a 1 koreňa čakanky
 • kontakt s priateľským človekom!

I. Batůšková